Toй има имидж, на който конкурентите му могат само да завиждат: докато Transit не може да се отърве от своята слава на возило за майстори, а обемните Mercedes все още страдат от спомените за лошото качество на предшествениците си, VW Bus се радва на много добро име. Bulli демонстрира висока класа – без значение дали като сърфмобил, VIP шатъл, кемпер или частен училищен „автобус“. Представеният през 2003 г. Т5 постави нови мащаби по отношение на комфорта и динамиката. Въпреки общото си тегло до 3,5 тона бусът от Волфсбург се управлява като традиционен лек автомобил, но и разполага с безброй практични таланти.
Много обаче са и типичните слаби страни на модела. Приятно настроеното окачване често се „предава“ заради многото килограми. Пружините се чупят, амортисьорите изпускат,
тампоните и биалетите се разтропват, а с времето и каретата се разтракват. Трансмисиите също не издържат много. Автоматичните, често срещани при луксозните изпълнения, обикновено се нуждаят от ремонт след по-малко от 100 000 км. 5- и 6-степенните ръчни скоростни кутии не са много по-надеждни.

2,5-литровият 5-цилиндров мотор е мощен и звучи добре… докато работи. Огромният брой конструктивни недостатъци го прави рисков
Честа причина за оплаквания са електрическите плъзгащи се врати, некачествените уплътнения на прозорците и дефектиралите амортисьори на задния капак. Най-големият риск обаче се крие в 2,5-литровия дизел тип „помпа-дюза“. Плазменото покритие на цилиндрите пада и се превръща в предпоставка за високата сметка в сервиза. Когато през елементите „помпа-дюза“ в двигателя проникне дизелово гориво, обикновено щетите са по лагерите. Причина за основен ремонт на мотора може да станат и блокирали лопатки на турбото. Скъпо става и когато заради дефектна гарнитура на водната помпа антифризът и моторното масло се смесят.
Всички тези недостатъци обаче не смъкват цените. Особено като Multivan T5 е много търсен – както от купувачите на пазара на употребявани коли, така и от крадците. Ако разполагате с достатъчно голям бюджет, ви съветваме да изберете версия след фейслифта от 2009 г. Освен заради големия брой детайлни промени тези модификации са по-препоръчителни и заради по-надеждните мотори Common-Rail.
Извод
Никой друг модел не успява да направи шпагата между товарно магаре и луксозно кресло толкова добре колкото
VW T5. Моделът обаче не е с добро качество на изработката – особено по-ранните версии, а моторите тип „помпа-дюза“ често са обект на скъпи ремонти. Затова препоръчваме екземпляр след 2009 г. с двигател Common-Rail.

Повреди по трансмисията: автоматичните и ръчните скоростни кутии не са надеждни. Ремонтите им струват до няколко хиляди лева.

Некачествени уплътнения: при ранните модели от прозорците навлиза вода в купето. През 2004 г. VW промени уплътненията.