2025
Новите статистически данни за повредите, изнесени от ADAC, показват, че електрическите модели са по-надеждни от тези на двигател с вътрешно горене. Изненадващо, лидер по дефекти се оказва модел на Toyota!
По данни на ADAC въпреки че броят на електромобилите расте, те се развалят по-рядко от конвенционалните машините на ДВГ. Броят на авариите при автомобили с електрическо задвижване се е увеличил с 46 процента, докато броят на превозните средства от този тип в експлоатация се е увеличил с 97 процента. Автомобилният клуб съобщава, че средно само 3,9 на 1000 електрифицирани автомобила на възраст 2-4 години давали дефекти. При конвенционалните модели на бензин/дизел съотношението било 9,4/1000.
Справка за лидерите обаче показва, че както електрифицираните автомобили, така и тези на двигател с вътрешно горене могат да се представят отлично. Най-добро впечатление правят Mini (на 2 години) с 0,3 повреди, Audi A4 с 0,4 повреди и Tesla Model 3 с 0,5 повреди на 1000 автомобила. ADAC подчертава, че общо 12 модела постигат индекс на дефектируемост под 1 на 1000 – което доказва общото повишаване на качеството в бранша.
Хитов SUV Toyota е антипобедител
Статистиката за повредите на ADAC показва, че електрифицираните автомобили в момента са по-надеждни от тези (само) на двигател с вътрешно горене.
Изненадващо, в дъното на статистика е Toyota C-HR (моделна година 2020) с 63,1 повреди на 1000 автомобила. Всъщност сериозното увеличение на дефектите при японската марка, считана за еталон по отношение на надеждността, прави сериозно впечатление. Това важи за С-HR и RAV 4 от почти всички разглеждани години на производство. При Yaris и Yaris Cross повече проблеми, отколкото при другите модели, се забелязват при автомобилите на по-крехка възраст. От Toyota обясняват лошото представяне с монтажа на акумулатор, който се зареждал само с 7,6 ампера. От февруари 2024 обаче проблемните акумулатори били заменени гаранционно с такива, които се зареждали с 13,6 ампера. При новите модели, произведени след ноември 2024, проблемни акумулатори вече не се поставяли.
ADAC съобщава, че акумулаторът (стартерната батерия) все още е основната причина за 50,5 процента от всички аварии на електрифицирани автомобили и за 44,6 процента от всички повреди на автомобили с ДВГ.
ADAC посочва като пример за проблемен модел с технически слабости Hyundai Ioniq 5, при който са отчетени 22,4 повреди на 1000 автомобила. Причината за викането на пътна помощ в случая се оказва блок за управление на зареждането, за който впоследствие корейците организираха сервизна акция.