Stellantis отчита 40% ръст в продажбите на електромобили

2302
2023

Нетни приходи в размер на 179,6 млрд. евро, с 18% повече в сравнение с 2021 г., което отразява силното нетно ценообразуване, благоприятния микс от превозни средства и положителните ефекти от валутните преводи отчита Stellantis за 2022. Нетната печалба на концерна е в размер на 16,8 млрд. евро, което отразява постигнат ръст от 26%. Stellantis се класира на първо място по продажба на лекотоварни BEV (електрически автомобили с батерии) на пазара на ЕС30, на второ място за ЕС30 с общи продажби на BEV и на първо място на американския пазар по продажби на PHEV (хибридни автомобили с възможност за зареждане). 23 модела BEV вече са на пазара, още 9 допълнителни ще бъдат представени през 2023 г. Служителите на Stellantis в световен мащаб са получили рекордните 2 млрд. евро като възнаграждение за добри резултати за цялата 2022 г., което е с 200 млн. евро повече спрямо 2021 г.

Всички финансови сравнения са спрямо финансовите отчети за 2021 г. Stellantis N.V. обяви рекордни резултати за цялата 2022 г. с 16,8 млрд. евро нетна печалба и 23,3 млрд. евро коригирани оперативни приходи (AOI), като демонстрира бърз напредък на стратегическия план Dare Forward 2030 в резултат на постиженията в електрификацията, разработката на софтуер и вертикалната интеграция в ключов момент за автомобилната индустрия.

„В допълнение към нашите рекордни финансови резултати и целенасоченото изпълнение на стратегическия план Dare Forward 2030, ние също демонстрирахме ефективността на нашата стратегия за електрификация в Европа.“ – отбелязва главният изпълнителен директор на Stellantis Карлос Таварес – „Вече разполагаме с технологията, продуктите, суровините и пълната екосистема на батериите, за да оглавим същото трансформиращо пътешествие в Северна Америка, започвайки с първите ни напълно електрически Ram от 2023 г. и Jeep от 2024 г. Изказвам моята дълбока признателност към всеки служител и нашите партньори за техния принос към по-устойчиво бъдеще.“ Stellantis обяви също, че тази година ще разпредели рекордната сума от 2 млрд. евро за представянето на служителите си, въз основа на финансовите резултати и постиженията на компанията през 2022 г.

Още по темата

Card image cap

В новия брой:

Архив >

Бюлетин