Резервоарът при количките с ДВГ е с размерите на маркер… …a батерията при електрическите е колкото две кутии цигари Освен от Европа, в Shell Eco Marathon 2019 се включиха и екипи от Азия и Африка. На снимката: отбор от Виетнам Учениците от Професионалната гимназия по селско, горско стопанство и туризъм „Н. Й. Вапцаров“ в Чепеларе изминаха почти 600 км с 1 кВтч електроенергия – почти двойно по-добър резултат спрямо миналата година Другият отбор на РУ – „Автомобилист“, грабна 15-то място в най-оспорваната категория „Прототипи“, задвижвани с електрическа батерия. Дамите пилоти Илиана Минковска и Елица Накова управляваха легнали. HydRU Racing Team от Русенския университет „Ангел Кънчев“ участва в категория „Градски тип“ машини (по-близки до конвенционален автомобил) с горивна клетка и зае престижната пета позиция
В прототипите врати няма: пилотът е поставен като в капсула и кара в продължение на 11 обиколки (около 39 минути) в легнало положение. Повярвайте ми, не е лесно…
По регламент изпреварванията трябва да бъдат придружени с натискане на клаксона
През далечната 1939 група учени на в Илинойс се хващат бас – печели този от тях, който измине максимално много километри с галон гориво. Тогавашният първенец постига напълно стандартните за някои от днешните автомобили 21,1 км с литър. В наши дни този приятелски облог се е превърнал в нещо много по-мащабно, наречено Shell Eco Marathon – или еконадпреварата на планетата. Тя събира млади умове (ученици и студенти) от цял свят и ги стимулира да дадат най-доброто от себе си в проектирането и управлението на „зелено“ возило. Задачата вече далеч не се ограничава единствено до изминаването на колкото се може повече километри с литър гориво – а с единица енергия. Категорията ДВГ все още съществува, но освен нея бъдещите инженери могат да избират и още два типа задвижване – горивна клетка и батерия, т.е. електрическо. AUTO BILD България улови за вас някои от най-атрактивните моменти от надпреварата, в която тази година участваха и 5 отбора от България.
Shell Eco Marathon в цифри
1907 Тази година Shell Eco Marathon беше проведен на трасето „Брууклендс“ в близост до Лондон – най-старата писта за моторспорт в света, построена през 1907 г.
2 Машините са разделени в 2 класа – градски тип (по-близки до нормален автомобил) и прототипи
3 Участниците могат да участват с колички на три типа задвижване – с ДВГ, електрическа батерия и водородно
5 Общо 5 български отбора застанаха на старта през 2019 г., за съжаление този на ТУ-София не премина техническия преглед
28 Участниците в тазгодишното издание на надпреварата идват от 28 страни по цялата планета
1500 Над 1500 ученици и студенти участват в състезанието
3771 Цели 3771 километра с литър гориво – засега това е рекордното постижение в Shell Eco Marathon