2023
BMW и Mercedes явно няма да се откажат от двигателите с вътрешно горене чак толкова скоро. Според информация на германския вестник Handelsblatt, който се позовава на източници от самите компании, X-моделите на BMW „ще бъдат произвеждани с бензинови и дизелови двигатели и през следващото десетилетие“. SUV-моделите щели да разчитат на всички типове задвижване (бензин, дизел, електричество) за периода след 2027 г.
Mercedes също не иска да се ангажира последователно със стратегия „Electric only“ – а да я налага само „там, където пазарните условия го позволяват“. Продажбите на електромобилите на „звездата“ в САЩ и Китай далеч не са бомбастични. Това би могло да попречи на първоначалния план, обявен преди две години, според който от 2025 г. брандът ще използва само електрически платформи. За това говори и фактът, че Mercedes иска да модернизира V8-двигателя M176.
Продажбите на електромобили BMW и Mercedes – под 10% от общия дял
Двата германски гиганта, при които делът на продажбите на електромобили е под 10%, не излизат с конкретна позиция по казуса. В Европа все още не е сигурно, че планираната забрана за продажба на дизелови и бензинови автомобили от 2035 г. ще влезе в сила, а САЩ и Китай, които са два изключително важни за BMW и Mercedes пазара, все още няма конкретни дати за спирането на ДВГ.