2022
След като BMW и Audi напуснаха Формула Е през 2021 г., а Mercedes също ще се оттегли в края на настоящия сезон, ръководството на електрическите серии най-накрая може да се похвали с нещо положително: Maserati ще се включи във Формула E през 2023 г.
Марката от Stellantis Group ще бъде първият италиански производител в „електрическата формула“. Той ще бъде на старта за сезон девет, когато ще се появят новите и по-мощни (с 475 к.с.) болиди Gen3.
Решението за участие във Формула Е пасва идеално с бъдещите планове на бранда: всички нови модели като Grecale, GranTurismo, Gran Cabrio и суперспортното Maserati MC20 трябва да бъдат предлагани и с изцяло електрическо задвижване.
Управляващият директор на Maserati Давиде Грасо коментира: „Maserati е родена на състезателната писта и аз съм много горд, че Maserati ще бъде първата италианска марка във Формула E. Имаме дълга история в моторните спортове и сме готови да продължим да се представяме добре и в бъдеще. В Световния шампионат на FIA Formula E ние се срещаме с нашите клиенти в центровете на градовете по целия свят и така искаме да изпратим тризъбеца в бъдещето.“

Все още не са определени пилотите и като цяло екипът. С DS, другата марка във Формула E на концерна Stellantis Group, хората от Maserati искат да си сътрудничат до пистата, но и да се конкурират на нея. Жан-Марк Фино, вицепрезидент на STELLANTIS Motorsport, коментира: „Формула E трябва да представлява нашата технологична лаборатория за ускоряване разработката на високоефективни електрифицирани задвижвания и интелигентен софтуер за нашите спортни автомобили.“
Участието на Maserati е добре дошло за световния шампионат с електрически болиди. „Участието на една от най-емблематичните марки в света във Формула Е е голяма и важна стъпка“, каза основателят на Формула Е Алехандро Агаг пред AUTO BILD.
Maserati дебютира в света на моторните спортове преди 96 години. Първият състезателен автомобил с тризъбец на капака е Tipo 26, който се появява на Targa Florio през 1926 г. и заема първо място в класа до 1,5 л с пилоти Aлфиери Мазерати.
През 1957 г. Хуан-Мануел Фанджо печели световната титла във Формула 1 с Maserati. За последно Maserati участва в серия с едноместни болиди през 1958 г., когато за марката пилотира Мария Тереза Де Филипис, първата жена, която се класира за Гран При на Формула 1 – на борда на 250F.
В новата си история Maserati за последно имаше спортна програма с MC12 в шампионата FIA GT, като спечели общо 22 състезания между 2004 и 2010 г. – включително три победи в „24 часа на Спа“ – и общо 14 титли при конструкторите, пилотите и отборите.