2024
Точно преди половин век, през ноември 1974 година германската банка Дрезденер е подложена на много силен натиск от страна на различни държавни институции, с искане да разкрие самоличността на един свой клиент. Този безпрецедентен случай е свързан с придобиването на 14% от акциите на Daimler-Benz от мистериозен купувач, който държи да остане в анонимност. След упорито настояване, което първоначално идва от страна на опозиционните партии, но по-късно към тях се присъединява Министерството на икономиката, а впоследствие дори и самото федерално правителство, банката е принудена да разбули тайната. Оказва се, че този дял от акциите на Daimler-Benz е купен от държавата Кувейт, в резултат на което не закъсняват и първите гръмки заглавия в западната преса, според които концернът от Щутгарт става „собственост на петролните шейхове“, че „в борда на директорите влизат и араби“ и т.н. Подобни публикации излизат и на страниците на най-тиражираните американски ежедневници, като „Уошингтън поуст“ и „Файненшъл таймс“, които предупреждават за тежките последици от тази инвестиция във водещи статии със заглавия „Арабите купиха Daimler-Benz“, „Кувейт стои зад покупката на Benz“ и „Бон е разстроен от тайната сделка на Daimler-Benz“.
В тази връзка „Уолстрийт джърнъл“ цитира министъра на икономиката на Западна Германия, който казва, че „федералното правителство е важен съюзник на Daimler-Benz и ние няма да останем безразлични към тази тема“. Въпреки това Дрезденер банк, която продава на Кувейт акциите на фамилията Кванд в Daimler-Benz (на стойност около 400 милиона долара), уверява германското правителство и обществеността, че Кувейт няма абсолютно никакво намерение да се намесва в административните дела на втората по големина автомобилна компания в Западна Германия.
Кувейт спазва обещанието си и продължава да поддържа компанията и днес, като суверенен и отговорен инвеститор, следвайки политиката на ненамеса в управлението.
Играй за електрически скутер или ваучер за гориво на стойност 100 лева.
Свали приложението EKO Smile!
35 години след подписването на договора, освен Кувейт, свои акции в Daimler-Benz вече притежава и Абу Даби. През 2009 година базираната в емирството инвестиционна компания Aabar, купува акции, представляващи 9,1 процента от Daimler-Benz, за около 2,7 милиарда долара. Най-големият акционер в Aabar е International Petroleum Investment Company, която от своя страна е собственост на правителството на Абу Даби.
„Радваме се да приветстваме Aabar като нов основен акционер, който подкрепя нашата корпоративна стратегия. Очакваме с нетърпение да работим заедно, за да реализираме съвместни стратегически инициативи“, казва тогавашният председател на борда на директорите на Daimler-Benz Дитер Цетше. В този период Daimler създава в Абу Даби център за обучение за позиции в автомобилната индустрия.
През септември 2014 година кувейтският министър на финансите и председател на Кувейтския инвестиционен орган (Kuwait Investment Authority или KIA) Анас Ал-Салех изразява желанието на Кувейт също да увеличи своите инвестиционни дялове не само в Daimler-Benz но в икономиката на Германия като цяло, което днес вече е факт.