2017
Големият Chrysler e като хамелеон. Също както и това животно сменя цветовете си, така и Chrysler променя идентичността си – и от 2011 година вече ще се нарича Lancia, и то Thema. Самоувереният американец се превърна в разколебан италианец. 300С е като спагети-уестърн на колела. В същото време 300С си е Mercedes. Да се върнем назад: през 1998 година бе отпразнувана „звездната сватба” между Daimler и Chrysler. Бебето на концерна Chrysler 300C се роди през 2004 година и носеше гените на Mercedes E-клас – платформата и осите са заимствани от старата W 210. 300С за европейския пазар се произвеждаше до 2010 година от Magna Steyr в Грац. Което е добра новина за клиентите, защото качеството на сглобката на произведените в Австрия екземпляри е високо – за разлика от моделите на американския пазар, произвеждани в Канада.
Така или иначе – кожата и пластмасите в интериора не са на нивото на Mercedes. За сметка на това Chrysler печели точки с богатото си оборудване. Освен обичайните за този клас екстри при 300С са серийни и ESP, страничните въздушни възглавници, ксеноновите фарове и електрическата регулировка на седалките. Предлаганите до 2008 година бензинови V6-мотори са леко немощни, V8-двигателите с работен обем 5,7 и 6,1 литра (340 и 431 к.с.) са истинска мечта. Която се превръща в кошмар на бензиностанциите, защото средният разход е минимум 14 литра. Най-добрият избор е еластичният V6-дизел на Mercedes, който се предлага от 2005 година. 10-годишни 3.0 CRD с се предлагат на цени от около 11 000 лева нагоре, сравнимите комбита (Touring) са по-скъпи с около 1000 лева. Ако сте привлечени от STR8 с 6,1-литров V8, трябва да приготвите поне 40 000 лева – както и пари за поддръжката, която не е евтина. Тази кола е за асфалтови каубои с няколко долара повече…
Пробно шофиране
Нашият тестов автомобил е 10-годишен Chrysler 300C 3.0 CRD. Към и без това богатото серийно оборудване първият собственик е добавил и пакет Luxury, включващ кожена тапицерия, музикална система, подгряване на седалките, както и теглич. Като нов 300С е струвал 47 000 евро.
Нашето впечатление
Външната температура от минус 15 градуса изобщо не прави впечатление на V6-дизела. Той стартира моментално и звучи много добре на празен ход. На магистралата 510 Нм изобщо не се затрудняват с тежащия близо 2 тона колос, комфортът е превъзходен. В интериора обаче изобщо не се забелязват роднинските връзки с Mercedes, материалите изглеждат по-скоро евтини. Но това няма значение, ние се наслаждаваме на несравнимия дизайн и луксозното оборудване.
Нашата оценка
„Американецът” е добра оферта. Минималните следи от ръжда по дъното и малките щети по лаковото покритие се компенсират от безупречно попълнена сервизна книжка и много изгодна цена.
Това ни дразни
Платформата и окачването на Chrysler 300C са идентични с тези на старата Е-класа (W 210). Същото важи и за слабостите: TÜV често има забележки към разбитото окачване (носачи, кормилни накрайници). При 3,5- и 5,7-литровите бензинови мотори проблем са спуканите изпускателни колектори. Трансмисията на V8-Hemi версиите не обича дългите пътувания с пълна газ – масленият радиатор е малък, „автоматикът” може да прегрее. Спирачките също се износват прекалено бързо, дисковете са малки и се изкривяват при прегряване. Има и проблеми с електрическата инсталация: дефектни ксенонови лампи, подгряване на седалките, повреди на климатичната и навигационната системи. Визуален проблем са ръждясващите лайстни на средната и задната колона.
Извод
В горния сегмент на средния клас няма по-готин автомобил от 300С. Потентните V8-мотори подхождат перфектно на спокойното излъчване на автомобила, но не и на сегашните цени на бензина. Най-добрият избор е предлаганият от 2005 година V6-дизел на Mercedes със сериен филтър за твърди частици.