100 хил. км с Hyundai i30 N Performance: надеждна ли е корейската „бегачка“?

3005
2025

Това, че да караш автомобил, е повече от това, да изминеш разстоянието от точка А до точка Б, бе доказано многократно от нашия тестови Hyundai i30 N Performance. През последните две години той измина в редакцията 100 029 км – не съжаляваме за нито един от тях.

i30 N се появи на пазара през 2017 г. Под режисурата на Алфред Бирман, който до 2015 г. отговаряше за спортните М-модели на BMW, бе създаден един уличен болид, който и до днес е сред най-добрите. Затова и радостта в редакцията на AUTO BILD бе голяма, когато на 22 октомври 2021 г. небесносиният i30 N пристигна в Хамбург.

Признаваме, че това не е обикновеният i30 N с 250 к.с., а Performance моделът, който изтръгва от 2,0-литровият бензинов агрегат с директно впръскване солидните 280 к.с. За превключването на предавките отговаряше отличната 6-степенна механична скоростна кутия, която изпраща максималния въртящ момент от 392 Нм между 2100 и 4700 оборота към предната ос. Самият съединител остана толкова стегнат до края, че начинаещите шофьори се отказваха да подкарат уличния „спортист”. След няколко опита  бе трудно да се уцели момента на зацепване без двигателят да бъде угасен.

Нашият i30 N Performance в естествената си среда на пистата Нюрбургринг

i30 N Performance обещаваше толкова голямо удоволствие от шофирането, че мнозина го вземаха всеки път, когато спортният „кореец” бе на разположение. При това по възможност за дълъг път, където могат да бъдат ядосвани моделите на М и AMG. Това се случи безпроблемно, тъй като буквата N в името на i30 означава две места. Едното е Намянг в Корея, където спортистът е създаден, а другото – Нюрбургринг, където по време на разработката са навъртени 480 обиколки, преди тестовите пилоти и инженерите да одобрят модела. Накрая всички са били сигурни, че хотхечът отговаря на всички изисквания – доказва го вихреното преследване на максималната скорост от 270 км/ч.

Спортно-аналоговото работно място ни радваше през тези 100 000 км с простотата си

Така на магистралата „кореецът” може да мери сили с онези, чието ограничение е на 250 км/ч. И без друго нашият i30 N Performance е сред най-бързите автомобили както на пистата, така и по магистралата. Компактният мощен модел е настроен съобразно своите технически данни. Макар че мнозина са на мнение, че има остатъчен комфорт на возене, той преминава доста твърдо през напречните фуги и дупки. Факт е, че „спортният” кореец е доста шумен във вътрешното си пространство. Навън звукът може да бъде регулиран индивидуално според предпочитанията на водача с помощта на спортната ауспухова уредба с променливо управление на клапите. Така саундът се променя от глухо буботене до силен писък.

Всяко пътуване беше като летене. Затова на това място слагаме снимка от въздуха

Спортното окачване, чиито адаптивни амортисьори се управляват посредством електромагнитни вентили, осигуряват заедно с електронния блокаж на диференциала по-голямо удоволствие в завоите. И за да може този „снаряд” да спира подобаващо, е оборудван с 360-милиметрови спирачни дискове отпред и 314-милиметрови отзад. А те имаха доста работа по време на продължителния тест. Ако искате да намалите от темпо 270 км/ч до 100 км/ч, ще натоварите спирачната уредба сериозно и ще усетите лекота в задницата на i30 N Performance.

Като цяло не е изненадващо, че след 50 000 км трябваше да сменим изцяло предните спирачни апарати. Някъде 15 000 км по-късно задните спирачки също привлякоха нашето внимание. Почистването на накладките отстрани неприятните шумове, а дисковете не се наложи да бъдат сменени – това ни предпази от допълнителни разходи. Освен спирачките, които ни помагаха в някои неприятни ситуации, похвала заслужава и моторът на сервоуправлението. Той не е разположен на кормилната колона, а на самата рейка. Така системата позволява, от една страна, да бъдат предавани по-големи сили, а от друга – командите на водача да бъдат изпълнявани по-бързо. Ще го усетите, когато се движите по планински път със завои или по писта. Нека обаче на това място цитираме няколко мнения от дневника на i30 N Performance.

Проходът Де л‘Изеран е най-високият проходим планински проход в Алпите – височината му е 2764 м

„Чистото удоволствие – отново и отново. Всичко това без скърцане и тропане – само шума от ауспуха“, съобщава колегата Марио Пукшеч. „Страхотни двигател, трансмисия, ходове на педалите, позиция на седене, всичко е страхотно“, казва друг. Или пък само: „Обичам този автомобил“.
Естествено, имаше и критика. Най-често тя засягаше резервоара, който с вместимостта си от 50 л съвсем не е малък. По-скоро забележката се отнася до високия разход на уличния „спортист”. Затова и изненадата от това, колко бързо свършва резервоарът, е доста голяма. Кратките интервали за смяна на моторното масло на всеки 10 000 км също не са съвсем в крак с времето според много от колегите ни. Но до края най-големите ремонти по i30 N си останаха спирачките и дефектното управление на дроселовата клапа.

Продължете на следващата страница

Още по темата

Card image cap

В новия брой:

Архив >

Бюлетин