2020
На паркинг в град Бург ауф Феемарн (федерална провинция Шлезвиг-Холщайн) германец чува бебешки плач. Мъжът открива бебе в автомобил, паркиран до половината на сянка при температура на въздуха 30 градуса по Целзий. И тъй като никой не се появява, човекът решава да действа, чупи страничното стъкло с чук и освобождава бебето от автомобила. Малко след това се връща собственикът на колата, който решава да извика полиция заради счупеното стъкло. На пристигналите на мястото униформени родителят разказва, че „той и семейството му спрели да се поразтъпчат на паркинга и да отидат до тоалетна“. И така в крайна сметка освободилият бебето мъж попада под ударите на закона заради увреждане на чуждо имущество!
А дали е позволено човек да спаси затворено в жегата дете от автомобил, като го разбива? „Да“, отговаря адвокат Уве Ленхарт от Франкфурт. Ако човек не го направи, може да се превърне в подсъдим заради бездействието си – и дори да бъде осъден на максимум година затвор. Ако попаднете в подобна ситуация, правилното нещо е да изкарате детето от автомобила, да го занесете на сянка, да го охладите с вода и да се обадите на «Бърза помощ».
ADAC: непременно извикайте полиция!
От ADAC обаче съветват да бъдем по-внимателни: „Минувачи, които забележат дете в паркиран на слънце автомобил, първо трябва да се уверят, че детето е добре“, казва говорител на автомобилния клуб. След това човек непременно трябва да провери дали семейството на детето не е наблизо. Ако не е, викнете полиция. Ако детето не реагира или съществува опасност за живота му, за да му окажете неотложна помощ, се допуска да разбиете стъклото.
В Германия при загинало в кола на слънце дете родителите могат да бъдат наказани с лишаване от свобода за период от 1 до 10 години заради причиняване на смърт по непредпазливост. Тъжната статистика сочи, че по този ужасен начин в света годишно умират около дузина деца. Както е видно от графиката, купето на автомобил се затопля много по-бързо, отколкото очакваме. Наскоро две деца в САЩ загинаха, след като баща им ги забрави в автомобил. Ето защо там законодателят изисква всички нови модели автомобили след 2025 г. да бъдат оборудвани с функция за напомняне при забравени деца. Тя предупреждава родителите кога в автомобила има деца. От март в Италия могат да бъдат използвани само и единствено детски столчета с интегриран алармен сигнал. Производители като Maxi-Cosi предлагат продукти като възглавничката eSafety, които пускат аларма на смартфона на водача, когато той се отдалечи на 20 метра от автомобила и детското столче е заето. Ако в рамките на една минута не последва реакция, алармено предупреждение получават трите лица за контакт при спешни случаи.
За съжаление, към момента германската автомобилна индустрия не реагира с особена загриженост. От VDA, асоциацията на германските автомобилни производители, излязоха със становище, че за тях „сигурността и здравето на пътниците“ били „абсолютен приоритет“. Конкретни мерки по отношение на мерки за забравени деца обаче щели да бъдат взети едва след конкретни законови предписания.