Тракторите стават дигитални

0312
2021

Времената са трудни не само за автомобилната индустрия. Производителите на селскостопанска техника, а и самите фермери също си имат своите проблеми. По принцип перспективите за земеделието са добри: населението глобално се увеличава, храна винаги ще се търси. Но индивидуалната мобилност, както я познаваме от леките автомобили, в тази сфера поставя напълно различни и нови предизвикателства.
Това, което не се вижда, може би в случая е най-интересното. Подобно на автосалоните в Женева или в София, където посетителите първо се струпват около SUV-овете, а електромобилите привличат вниманието по-скоро на фенове и професионалисти, при земеделската техника на големите панаири като Agritechnika в Хановер публиката се нахвърля първо върху гигантските трактори и комбайни, докато иновациите в областта на прецизното земеделие си остават по-скоро в сянка.

Дигитални платформи: планирането и контролът вече не се извършват във фермата, а директно от земеделските машини

В същото време обаче именно там се крият най-интересните разработки. В днешно време максимално ефективната организация и извършването на операции на полето съвсем не са вече само от компетенцията на земеделските стопани. Аграрната дейност трябва да бъде съобразена с немалко екологични и обществено-политически изисквания. Конкретен пример: ако искате да намалите наполовина количеството употребени препарати за растителна защита, това може да постигнете чрез рестрикции и забрани. Същия ефект може да получите обаче и чрез съвременната интелигентна техника. Предимството при нея е, че така няма да загубите нищо от реколтата, която сте получавали преди ограниченията. Подобни решения на пазара вече има много. Дори на специалистите понякога им е трудно да изберат най-удачния вариант за конкретните потребности на земеделските стопани. Всички тези нови решения са продукт на дигитализацията.

Трансформация на полето: все повече машини се конструират първо с цел оптимална обработка на данни, едва след това се избират желязото и стоманата

Но иновациите в земеделието не идват само от цифровизацията. При тракторите и влекачите двигателите също трябваше да бъдат адаптирани към новите европейски норми за ограничаване на вредните емисии. Този процес според експерти може да се счита за почти завършен. Той обаче през последните години до голяма степен ангажира повечето ресурси на фирмите за технологично развитие в сектора. Все по-често по полетата ще се виждат хибридни трактори, задвижвани комбинирано от колела и вериги. За първи път при селскостопанските машини (например при големите трактори на John Deere) наблюдаваме електро-механично (вместо механично-електростатично) разпределяне на мощността при задвижване. Това дава възможност да се отдава мощност и на външни устройства: например помпи или товарни установки. При прикачните устройства все по-често ще се използват електрически управления. От друга страна, дискусията около въвеждането на изцяло електрически селскостопански машини изглежда приключила.

При обработката на почвата все повече фирми предлагат решения за плитко третиране на почвите, най-вече вследствие на скандалите около прилагането на химикали от типа на Glyphosat. Истински ренесанс преживява класическото рало. Сеитбата, торенето и растителната защита са специална зона в областта на цифровите решения. Иновациите в тази област се обозначават с термина „прецизно земеделие“. Основната им цел е икономията на ресурси. Нови видове торове се нанасят премерено и оптимално, химическата обработка се извършва прецизно до милиметър и се допълва от щадящи механични процедури.

Удобно и прегледно: много от дигиталните аграрни решения работят и на смартфони, с които може да командвате жътва, напояване, прецизно разнасяне на пестициди

При комбайните пък изглежда, че няма никакви граници за технологичното им развитие. Наблюдаваме все повече мощност при запазване на обема на двигателите благодарение на оптимизацията при елементите за рязане на стръковете и отделяне на зърното чрез ново поколение барабани. Върховото постижение към момента е програмиращият се самостоятелно без човешка намеса комбайн, който използва сателитни данни и сам изчислява оптималното трасе, по което да ожъне съответния блок.

Координация: John Deere, Class и 365FarmNet създадоха общ облачно базиран портал за обработка на данните от блоковете в реално време

ИЗВОД

Сериозен технологичен скок наблюдаваме и при селскостопанските машини. И те са подложени на нормативни рестрикции и едновременно притиснати от бюджетни ограничения. В същото време земеделието става все по-модерно благодарение на мобилни комуникации, сателитни снимки и модерна химия.

Още по темата

Card image cap

В новия брой:

Архив >

Бюлетин