Този автомобил може да ви спаси от инсулт!

0312
2024

Докато се движи, този електрически автомобил ще може да следи здравословното състояние на водача си. Интелигентното превозно средство записва ключови жизнени показатели

Автомобилът, който може не само да ви отведе от точка А до точка Б, но и да следи здравословното ви състояние? Точно това може скоро да се превърне реалност. В Долна Саксония беше представен иновативен прототип, който следи здравословното състояние на водача по време на шофиране, разкрива Golem.de. Системата има за цел да допринесе за ранното откриване на тежки проблеми в човешкото тяло.

SmartCar е разработена от учени на Института за медицинска информатика Петер Л. Райхерц в сътрудничество с TУ Брауншвайг и медицинското училище в Хановер. Участващият в проекта професор Томас Дезерно е убеден в потенциала на технологията: „Непрекъснатото наблюдение на здравословните показатели в автомобила може да допринесе значително за откриването на заболявания в ранна фаза.“ Високотехнологичните сензори събират и оценяват данни от водача без да го разсейват.

Ранно откриване на инсулт

В бъдеще технологията ще открива отрано тежки здравословни проблеми като инсулт. Идеята е, че пътуването до работа или до вкъщи може да бъде не само рутина, но и използвано за профилактика на здравето. Потребителите ще получават подробна оценка на своите здравословни показатели по имейл всяка вечер след пътуването си. „Нашата цел е да посочим промените и проблемите още в ранен етап, за да можем да им противодействаме превантивно“, обяснява Дезерно.

Значително предимство: около една трета от всички инсулти, причинени от предсърдно мъждене, могат да бъдат откривани рано и евентуално предотвратени. Но това не е всичко: SmartCar ще бъде оборудван с най-съвременни сензори, които непрекъснато ще следят жизнените показатели на водача по време на шофиране. Иновативна система с датчици във волана записва ЕКГ въз основа на контакта с ръцете.

Сърдечният ритъм се записва с помощта на предпазния колан, докато специални камери анализират лицето на водача, за да определят пулса и честотата на дишане. Сензор в седалката дори измерва телесната температура, също така трябва да открива диабет, критични сърдечни честоти и предстоящи сърдечно-съдови заболявания. Автомобилът беше представен на Medica, изложение за медицински технологии в Дюселдорф.

Трудно изпълнение

Според експерта по медицинска информатика Дезерно недостигът на квалифицирани работници и демографските промени ни принуждават да преосмислим цялата система на здравеопазване. Вместо да се лекуват заболявания като инсулт едва след като вече са се появили, той препоръчва засилена превенция.

Но налагането на научни открития в практиката е сериозно предизвикателство – особено когато се изправите пред Регламента за медицинските изделия (MDR), регулаторна мярка на ЕС за медицинските изделия. Подобни регламенти са нещо напълно ново за индустрии като автомобилната и откриват тотално нови предизвикателства, които тепърва ще трябва да бъдат преодолявани. Ето защо прилагането на разпоредбите създава сериозни главоболия на експерти като Дезерно.

Как може да бъде изграден ефективен „мост“ между прототипите и прилагането им във всекидневието? Това остава един от ключовите въпроси, на които трябва да бъде намерен отговор. Все още не е ясно дали и кога технологията на SmartCar ще бъде пусната на пазара.

Още по темата

Card image cap

В новия брой:

Архив >

Бюлетин