2024
Renault представи на connectivity изложението MWC в Барселона своя футуристичен прототип H1st Vision. Разберете какви са най-важните иновации при автомобила на бъдещето
С иновативния H1st Vision Renault демонстрира смела визия за бъдещето: грандиозният концептуален автомобил беше представен на живо в рамките на Mobile World Congress в Барселона. Името на прототипа идва от „Human First Vision“, защото фокусът трябва да бъде поставен върху хората. Компанията Renault е разработила машината в сътрудничество с бизнес конгломерат, наречен „Software République“.
По данни на Renault новаторският модел внедрява 20 иновации – като „мрежов, физически и виртуален обект“, както го описва Ерик Феунтеун, главен оперативен директор на Software République. Дори достъпът до демомашината за високи технологии на Renault е изключително необичаен, тъй като използва биометрична система. Лицето, тялото и дори позата се разпознават от камерите в страничните огледала и B-колоната.
Интуитивна предупредителна система за опасни ситуации
За целта потребителите трябва да предоставят предварително необходимите данни като име, ръст, снимка и видео – а такъв тип система за удостоверяване трябва да улесни употребата на споделени автомобили (традиционни рент-а-кари и МПС за carsharing), както и проверката на шофьорската книжка. Ако автомобилът позволи достъп, следва персонализиран поздрав. H1st Vision се стартира с вашия глас, като улеснява достъпа чрез отваряне на електрическите врати и леко изместване на кормилната колона.
Сред другите нововъведения са система за мониторинг на здравето на водача със съответните асистенти, както и предупреждения за защита на пътниците и другите участници в движението с функция за предвиждане. Интересното е, че те вземат предвид не само обществено достъпните данни за пътната обстановка, но също така сензорите трябва да предупреждават за препятствия, които пресичат пътя на МПС-то, например автомобили за спешна помощ. Съответното предупреждение е акустично и може да идва от посоката на препятствието, за да насочи интуитивно вниманието на водача в правилната посока.
По отношение на техниката H1st Vision, който има и виртуален близнак в дигиталното пространство, обещава също оптимизации по отношение на пробега и зареждането – защото, разбира се, е електрически.
Технологията за зареждане интегрира предимно нови компоненти като инвертор, зарядно устройство и DC-DC преобразувател, изградени със силициев карбид вместо със силиций. Батериите ще бъдат по-малки, което трябва да намали теглото и да повиши енергийната ефективност. Ако искате да „върнете“ електричество от автомобила към енергопреносната мрежата, можете да разчитате на интелигентна система за енергиен мениджмънт.
Автомобилът следи здравето на водача и плаща автоматично такси за паркиране
И тъй като в крайна сметка фокусът трябва да бъде поставен върху хората, както издава името на автомобила, французите са се концентрирали основно върху пътниците: например, прототипът следи здравето на водача с помощта на сензори във волана, в предпазния колан и чрез камери контролира и записва данни като пулс и честота на дишане, отделно следи настроението посредством гласа и израженията на лицето.
Ако H1st открие повишено ниво на стрес, виртуален аватар предлага на водача упражнение за дишане или пауза за шофиране. По време на почивката данните за здравословното състояние на шофьора могат да бъдат изпратени до медицинска служба или той да бъде свързан с лекар. При спешни случаи бърза помощ получава автоматично уведомление.
Дори паркирането трябва да стане по-приятно с визионерския модел на Renault – защото той се грижи сам за плащането на таксите за паркиране и дори предлага възможности за продължаване на пътуването (напр. с обществен транспорт).
Ако искате да се докоснете до Renault H1st Vision във виртуалната реалност, ви препоръчваме да си изтеглите безплатното AR приложение за iOS на Software République, което ще ви осигури тази възможност.