2022
Екологичната организация Greenpeace предложи пакет от краткосрочни мерки за намаляване на потреблението на петрол в Германия – като те включват и редуциране консумацията на дизел и бензин за моторни превозни средства. По този начин трябва да бъде намалена зависимостта от вноса на руски петрол. Сред предложените мерки е въвеждането на временно ограничение на скоростта от 100 км/ч по магистралите, 80 км/ч по междуселските пътища и 30 км/ч в градовете, докато трае въоръженият конфликт.
Както е посочено в документ, до който достъп е получила информационната агенция dpa, това би могло да облекчи трафика и да намали ускоренията заради промените в скоростта, когато разходът скача, като по този начин повиши ефективността на двигателите с вътрешно горене. Забрана за внос на руски петрол била необходима в настоящата ситуация, за да се спрат финансовите постъпления, които поддържали руския президент Владимир Путин в атаката срещу Украйна.
Наред с внос на петрол от други страни са необходими още мерки за намаляване на потреблението в краткосрочен план. Те биха довели до 10-12 процента по-ниска консумация на ценната суровина под формата на суров петрол и петролни продукти. Необходимо било обаче мерките за намаляване потреблението на петрол да бъдат приложени не само в Германия, но и в цяла Европа.
„Всяко пълнене на резервоар, всяка доставка на газьол за отопление налива пари във военната касичка на Путин“, казва транспортният експерт на Greenpeace Бенджамин Стефан. „Тази огромна финансова помощ за атаката на Путин срещу Украйна може да бъде намалена значително. Предложените мерки включват и продължаване на Homeoffice-а, което може да oсигури значително намаляване на разходите – този път не толкова заради пандемията с коронавируса, а с цел намаляване консумацията на гориво.
Два недели без автомобили на месец
От регулаторна гледна точка би било възможно налагането на Homeoffice. Освен това Greenpeace предлага на гражданите да се въздържат от едно на всеки четири пътувания с личен автомобил за отдих на разстояние повече от 20 километра и два пъти месечно да бъде наложена неделя без автомобили.
Вътрешните полети пък би следвало да бъдат заместени относително лесно с железопътен транспорт на дълги разстояния – макар и за сметка на времето за пътуване. В отговор на руската агресия срещу Украйна, Съединените щати наложиха забрана за внос на петрол от Русия. Федералното правителство на Германия обаче е против енергийното ембарго поради високата зависимост от руските доставки.
Икономическите загуби за Германия
Германският министър на икономиката Роберт Хабек предупреди за опасността от сериозни икономически щети за Германия. Делът на руския внос в общия импорт на суров петрол за Германия е около 35 процента.
Политиците са „за“ неделите без автомобил
Екоминистърът на федерална провинция Баден-Вюртемберг Текла Уокър подкрепя идеята на Greenpeace за въвеждане на недели без автомобили. Тя посочва успеха на същата мярка в петролната криза от 1973 г., но в същото време се застъпва за специални правила за хората, които зависят от автомобилите си. Колегата й Уинфрид Херман (от партията на Зелените) също е за ограничения на скоростта и недели без употреба на личните автомобили. Херман се ангажира с пакет от мерки на политическо ниво.