2017
В НАШИЯ СВЯТ Е СРАВНИТЕЛНО ЛЕСНО да се направиш на идиот. Като възрастен. Например ако си възрастен, който се държи детински. Астрид Линдгрен е обичала, когато малки и големи деца не са се придържали към правилата и не са искали да пораснат. „Няма такова правило, че стари жени да не могат да се катерят по дърветата“, казала тя веднъж. Ще се занимаем с голямата писателка и за няколко дни ще се върнем в детството си.
По-точно в Смоланд, провинция в Южна Швеция, която мнозина от нас – бъдете честни – свързват с Ikea. В истинския живот Смоланд е страната на Астрид Линдгрен. Тук на всеки ъгъл се отваря прозорец от нейния живот и нейното творчество. Насред тази райска градина се намира Вимербю, нейното родно място. Сцена и вдъхновение за всичките й книги и истории, които тя ни е подарила.
Пътешествието ни започва от Гьотеборг, втория по големина град в Швеция и родина на Volvo. С новото XC60 поемаме по пътя си. Три часа продължава пътуването по междуградския път номер 40 през Бурос и Йонкьопинг до Вимербю.
През огромни и ненаселени гористи местности, покрай живописни езера и типичните дървени къщи, боядисани в червено. Когато си обграден от толкова много природа, се чувстваш задължен да я пазиш. Затова не трябва да се учудваме, че наскоро от Volvo обявиха, че от 2019 г. няма да предлагат модел без електрическо задвижване. Астрид Линдгрен също счита природата за свещена. Вдъхновена от горите, поляните и мочурищата на Смоланд, тя пише истории от един чист свят, в който „крал на негрите“ не означава нищо лошо. Междувременно шведската телевизия махна „крал на негрите“ от всички филми за Пипи Дългото чорапче.
Ако се разходите из Вимербю и преминете покрай червените фасади на дървените къщи, ще ви се стори, че виждате Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче. Може би ще чуете тропота на копитата на коня на Пипи и смеха на едно момиче с оранжеви плитки. Астрид Линдгрен е родена и израснала в имението Нес във Вимербю. Днес родната й къща е свято място – със стария бряст в двора, прототип на лимонаденото дърво на Пипи – и музей, който е направен с много любов.
В края на Вимербю се намира „Светът на Астрид Линдгрен“, огромен тематичен парк, който привлича деца от цял свят, но някак си не подхожда на заобикалящата го невинна среда.
На около 20 километра оттук се намира филмовото село Смоланд с оригиналния реквизит от филмите по книгите на Линдгрен. Струва си да бъде посетен. Оттук до Марианелунд са само няколко минути. В селището навремето Емил от Льонеберя ходеше на училище. Тук е и магазинът, от който русокосият пакостник Емил си купуваше карамелени бонбони, както и кабинетът на доктора, който го спасяваше след пъхната глава в супника и други бели.
Филмът „Емил от Льонеберя“ е сниман през 70-те години, в рамките на период от три години, предимно в имението Катхулт, което и до днес изглежда по абсолютно същия начин, както и тогава. Включително и бараката, в която бе наказван Емил, както и стойката на знамето, на която бе закачена сестрата на Емил – малката Ида. Томас Йохансон (49) е пето поколение собственик на имението, купено от прадядо му през 1898 г. Междувременно имението е предимно туристическа атракция – през миналата година е посетено от близо 60 000 души, повечето от Германия.
Пътешествието през приказната страна от детството ни продължава. Съпроводени сме от летни температури и малки облачета. През тези летни нощи е чудесно в Швеция и не ти се иска да лягаш. Преминаваме през Льонеберя – едно малко селище около пътя – и стигаме до една тясна уличка, която ни отвежда до може би най-тясното и миниатюрно селце в детската литература: Булербю. През 1947 г. Линдгрен пише историята „Ние, децата от село Шумотевица“, разказ за безгрижния живот в едно имение от гледна точка на децата, по който е заснет филм през 1986 г.
Булербю не се е променило въобще. Все още се състои от три имения, жителите му не са повече от десет и в действителност се нарича Севедсторп. В своята автобиография „Изгубената страна“ Линдгрен описва това място, в което е израснал нейният баща Самуел Аугуст и което я е вдъхновило за написването на книгата. Това е историята на едно щастливо детство, за което никога не е късно.
Volvo XC60 T6 AWD
4-цил. турбомотор, компресор, отпр. напр. • Работен обем 1969 куб. cм • Мощност 235 кВт (320 к.с.) при 5700 об/.мин • Макс. въртящ момент 400 Нм при 2200 об./мин • Макс. скорост 230 км/ч • 0–100 км/ч за 5,9 сек • Задвижване двойно/8-степенна автоматична трансмисия • Обем на резервоара 71 л • Д/Ш/В 4688/1902/1658 мм • Обем на багажника 505–1432 л • Собствено тегло 2002 кг • EU-Mix 7,7 л А 95 Н/100 км • CO2 176 г/км • Цена от 105 360 лв.