2025
Кражба от благородните специалисти Abt в Кемптен: според младия шеф Даниел Абт щетите са за близо 600 000 лв.
Крадците отново взеха на прицел луксозни автомобили в Бавария. Този път те са ударили Abt Sportsline, една от най-известните тунинг фирми в Германия и в света. Както съобщава младши шефът и бивш състезател Даниел Абт в профила си в Instagram, извършителите са действали изключително професионално и са причинили щети за около 600 000 лв.
Светкавична кражба през нощта
Крадците са ударили директно помещенията на компанията Abt Sportsline в Кемптен, Германия. Тяхната цел: шест автомобила Audi RS6 (от 600 к.с.) и едно Audi RS Q3 (400 к.с.), които са били приготвени за клиенти или продажба. За много кратко време престъпниците са свалили висококачествените джанти и скъпите керамични спирачни дискове, като са оставили колите качени на павета.
Даниел Абт е изумен: „Това е атака срещу нашата страст и работата, която вършим всеки ден.“ Извършителите почти не са оставили следи, което говори за планирана операция. Откраднатите части са изключително търсени – особено на черния пазар. Комплект джанти може да струва няколко хиляди лева, а керамичните спирачни апарати струват в пъти повече.
Полицията подозира организирана банда
Според разследващите това не е изолиран случай: дилър на Aston Martin в Меминген също е бил жертва на подобно деяние преди няколко седмици. Полицията предполага, че има международна банда от крадци, специализирана в кражбата на висококачествени авточасти.
Според Федералната криминална служба (BKA) повече от 600 такива случая са регистрирани в Германия през 2023 г. – а тенденцията нараства. Все по-често на прицел стават тунинг сервизите и по-специално търговците на автомобили.
Случаят с Abt Sportsline показва, че дори най-добрите алармени системи понякога могат да бъдат безсилни срещу перфектно организираните професионалисти.