AUTO BILD България / Оспорвана битка в Hyundai Racing Trophy в първия ден на рали „България“

Оспорвана битка в Hyundai Racing Trophy в първия ден на рали „България“

28
май
2016

Оспорвана битка се разигра в HYUNDAI RACING TROPHY в първия ден на рали „България“. Петте екипажа, които стартираха са Григор Григоров с навигатор Даниел Миленков, Васил Жеков/Алекс Раева, Христо Геров/Йордан Йорданов, Мирослав Ангелов/Петър Илиев и Симеон Симеонов/Димитър Спасов.

В първия специален етап – „Солник 1“ най-бърз бе екипажът Григоров/Миленков, който финишира с време 15:06.1 и зае 11-то място в генералното класиране. Втори остана Жеков/Раева, следван от Геров/Йорданов, Ангелов/Илиев и Симеонов/Спасов.

Във втория етап – „Сини рид 1“ обаче Жеков и Раева набраха преднина и стопиха разликата. Григоров изостана и Геров финишира преди него. Четвърти бе Ангелов/Илиев, а пети – Симеонов/Спасов.

В третия състезателен етап – „Солник 2“, екипажът Жеков не успя да овладее своя Hyundai i20 Coupe R1 и излетя от пътя с много висока скорост от бърз ляв завой и не финишира в етапа.

Въпреки това, битката между останалите 4 отбора продължи. Григоров и Миленков отново излязоха на предна позиция и завършиха 10-ти в генералното класиране. Малко зад тях бе Ангелов/Илиев. Геров/Йорданов финишираха трети, а след останаха Симеонов и Спасов.

След катастрофата Алекс Раева изглеждаше малко уплашена, но утре тя и Жеков продължават по системата ре-старт.

На един завой влязох много бързо, колата тръгна странично, завъртяхме се извън платното и спряхме. Явно сме ударили няколко храста, което ни попречи да продължим. Но все пак това е рали спортът и се случват такива неща. Наистина, искаше ни се да отидем на финал, това е едно много красиво рали. Подготвен съм за такива неща, така че сега гледаме позитивно и напред.“, коментира пилотът Васил Жеков.

Много ми се иска да продължим напред. Най-важно е, че сме живи и здрави и най-вероятно ще участваме пак. Ако не сега, то на следващото рали.“, сподели навигаторът Алекс Раева.

Механиците на Hyundai Racing Trophy вече отстраняват щетите по състезателния автомобил и в неделния ден екипажът Жеков/Раева ще стартира по системата ре-старт.

Интригата между Григоров и Ангелов продължи и на специален етап 4 – „Сини рид 2“, когато разликата между двата екипажа бе малко над две секунди. Останалите два екипажа Геров/Йорданов и Симеонов/Спасов финишираха трети и четвърти.

Екипажите на Hyundai Racing Trophy за първи път караха на макадамово трасе в пети специален етап „Аврен“. Там Григоров/Миленков финишираха първи, а втори остана Ангелов/Илиев. Трети бе Геров/Йорданов, а четвърти – Симеонов/Спасов. При първото минаване на емблематичния Аладжа манастир най-добро време сред колите от HRT записа Григоров. В изпитанието по улиците на Варна първата си етапна победа записа Мирослав Ангелов, а последната отсечка за събота най-бърз отново беше Григоров. Равносметката след първия ден: шест етапни победи записа Григоров, по една постигнаха Жеков и Ангелов.

В неофициалното общо подреждане Григоров е на осма позиция, следван на около половин минута от Ангелов. Така за пореден път Hyundai-ите оставят зад гърба си цяла армада от по-мощни машини.