2023
Литият е бялото злато за прехода към електрическа мобилност – защото е основната суровина за производството на литиево-йонни батерии, които намират приложение в електромобилите и в много други уреди, захранвани посредством електрическа енергия. Сега в САЩ беше открито голямо находище на алкалния метал, което може да осигури снабдяването на световната автомобилна индустрия с батерии за десетилетия в бъдеще. Тягова батерия на съвременен електромобил съдържа между 10 и 20 килограма литий.
Минералното съкровище се намира в калдерата Макдермит в до голяма степен изоставената гранична зона между щатите Невада и Орегон в северозападната част на САЩ. Според повето експерти там ще могат да бъдат добити между 20 и 40 милиона тона литий, а според най-оптимистичните прогнози – дори до 120 милиона тона.
За сравнение: повече от 130.000 тона литий се преработват по целия свят всяка година. А според прогнозите бумът на електромобилите щял да увеличи търсенето до над 500 000 тона годишно само до 2025 г.
Две съществени предимства при експлоатацията на находището
Новото литиево находище има две предимства: първо, то е в САЩ и по този начин държавите вносителки ще намалят суровинната си зависимост Китай, втория най-голям производител в света след Австралия. Второ, добивът в САЩ би следвало да бъде по-екологичен, отколкото в други държави.
Находището в калдерата Макдермит съдържа литий с висока концентрация, който се намира сравнително близо до повърхността. В много познати находища в Южна Америка обаче алкалният метал трябва да се разтваря във вода чрез трудоемка процедура и да се изпомпва от голяма дълбочина. Именно това е една от причините, поради които избухнаха сериозни дискусии относно екологичността на батериите за електрически автомобили.
Разработката на находището започна през пролетта на 2023 г. Един от акционерите в минната компания Lithium Americas е General Motors, която също започна да разработва електромобили – но в доста късна фаза. Автомобилният гигант е инвестирал в Lithium Americas около 570 милиона евро. В Европа също се работи по разработката на находища за литий за електрическите автомобили на бъдещето, в т.ч. и в Грабен на Горен Рейн и Рудните планини. Тамошните находища обаче са със значително по-малък капацитет.