Новият Mercedes Е-класа Т-модел: с по-малък багажник, но със селфи камера

2006
2023

Mercedes подрани с новото си комби: докато BMW представи новата Серия 5 преди броени дни, а феновете на Audi тепърва очаква следащото A6 (което вероятно вече няма да се нарича така), Mercedes представи T-модела на E-класата само няколко седмици след седана.

Новият модел с вътрешнозаводско означение 214 играе много специална роля, защото ще бъде последната E-класа на нова платформа с ДВГ.

Дизайн: новата E-класа Т-модел е Shooting Brake

Модерният външен вид на Benz-а идеално се вписва в тази концепция. Но дизайнът ще поляризира мненията: осветена радиаторна решетка в стил EQ (опция), фарове (серийно LED) с два извити светлинни модула от всяка страна, които напълно интерпретират визията тип „четириочка“, „потъващи“ дръжки на вратите и др. Комбито възприема всичко това от седана – и  няма изненади. Трите линии „Avantgarde“, „Exclusive“ и „AMG“ вече са ни познати.

Линията на покрива при новия Mercedes E-Class Т-модел е по-скосена от преди, а задното стъкло е c по-голям наклон.

В профил привлича вниманието динамичната линия на покрива със скосеното задно стъкло. Mercedes, но и други производители, вероятно биха определили модела като Shooting Brake. Дните на ръбестия Т-модел приключиха още след спирането на S 212. Отзад комбито получава 2-компонентните задни светлини от две части с атрактивни графики на звезди, познати от седана. Светлоотразителите са разположени в задната броня и по този начин е постигната възможност за изключително широк отвор на багажника.

615 до 1830 литра обем за товари

Решаващ критерий при покупката на комби обикновено е обемът на багажника. Серийно задният капак се отваря и затваря с натискане на бутон. Mercedes нарича тази функция „Easy Pack“. Обемът за товари е от 615 до 1830 литра (при plug-in хибрида: 460 до 1675 литра). Прилична стойност, но предшественикът предлагаше повече – 640 до 1820 литра. Дори няма да коментирам 695-те литра на S 212 с неговата ръбеста задна част. Няколко литра от обема на багажника със сигурност са станали жертва на елегантната спортна форма и мерките за постигане на коефициент на аеродинамично съпротивление cW=0,26.

При сгънати задни седалки багажникът осигурява обем за товари от 1830 литра. При Plug-in хибридът максимумът е 1675 литра.

Toва в никакъв случай не може да се дължи на габаритите, защото новият E-клас Т-модел е пораснал леко по отношение всички размери. Дължината от 4,95 метра (плюс 4 милиметра), ширината от 1,88 метра (плюс 28 милиметра) и междуосието от 2,96 метра (плюс 22 милиметра) определено правят впечатление.

Преглед на размерите

Дължина: 4949 мм (S 213: 4945 мм)

Ширина: 1880 мм (S 213: 1852 мм)

Височина: 1469 мм (S 213: 1468 мм)

Междуосие: 2961 mm (S 213: 2939 mm)

Интериор: щедро пространство и високотехнологичен кокпит

Увеличаването на междуосието и шириочината трябва да бъдат усетени преди всичко от пътниците. Mercedes обещава повече пространство за коленете и повече за лактите, отколкото при 213. При първото ни влизане в купето автомобилът прави впечатление с впечатляващото пространство във всички посоки: чувстваме се изключително удобно, както отпред, така и отзад, т.е. автомобилът е доста широк за хора с височина 1,83 метра. За максимална гъвкавост задните седалки могат да се сгъват електрически в съотношение 40/20/40.

Пространството и подборът на материали в новия Mercedes E-клас са на топниво.

Вече познат от седана, но не по-малко впечатляващ при комбито, е кокпитът с MBUX-Superscreen. Той се състои от 12,3-инчово дигитално арматурно табло, 14,4-инчов дисплей за инфотейнмънт системата и опционален дисплей за пасажера (MBUX Premium Plus), който също е с размер 12,3 инча.

Ако дисплеят за пътника не бъде поръчан, няма Superscreen – тогава остава само екранът на информационно-развлекателната система в средата и пред пътника отпред има само декоративна част. Зад впечатляващия дизайн на кокпита се крие нова електронна архитектура, която комбинира всички изчислителни процеси в един контролен блок, така че потоците от данни да преминават по-бързо.

Оборудване: TikTok в E-класата

И като говорим за информационно-развлекателни системи, E-клас има какво да предложи по отношение на инфотейнмънт системите. 4D съраунд аудиосистемата на Burmester с нова звукова визуализация и още по-добър гласов контрол (вече без дума за активиране) са само две от многобройните функции на модела.

Тук няма Hyper-, а само Superscreen. Комбито е със същия кокпит като седана.

Приложения на трети страни като TikTok, Angry Birds или Zoom могат да бъдат свалени от новия App Store. В резултат на това E-класата се превръща в бизнес класа, тъй като опционалната селфи камера може да се използва например за видеоконференции – но само когато автомобилът е неподвижен. По данни на Mercedes броят на така наречените приложения от трети страни ще се увеличава непрекъснато.

Продължете на следващата страница

Още по темата

Card image cap

В новия брой:

Архив >

Бюлетин