Новата хибридна система на Hyundai интегрира три електродвигателя

0605
2025

От два на четири: Hyundai представи ново хибридно задвижване, при което до три електромотора активно подпомагат двигателя с вътрешно горене. Благодарение на нововъведенията хибридните модели на Hyundai, Kia и Genesis в бъдеще ще получат допълнителни функции

Откакто преди 28 години Toyota пусна на пазара първото поколение Prius, хибридните задвижвания непрекъснато биват усъвършенствани. Някога системите разполагаха с чисто спомагателно задвижване, което само да намалява натоварването върху двигателя с вътрешно горене най-вече при потегляне – с времето обаче plug-in хибридите се превърнаха в „part-time“ електромобили, които обикновено активират двигателя с вътрешно горене само при дълги пътувания. А сега Hyundai представя ново поколение хибридни задвижвания, които трябва да поставят комфорта и ефективността на „двете сърца“ на още по-високо ниво.

Гръмкото и далеч не скромно наименование Next Generation Hybrid System подчертава факта, че в хибридното задвижване още има хляб – въпреки че тази технология първоначално беше призвана да бъде просто преходното звено между двигателя с вътрешно горене и електромобила. Hyundai все още не разкрива точните данни относно разхода на гориво и набляга на по-добрия комфорт, но същевременно говори и за повишена ефективност. И вместо само един (както при първите хибриди), сега в силовия тракт работят общо три електродвигателя.

Два електромотора за различни изисквания

Интегрираното хибридно задвижване се състои от трансмисия, в която работят два електродвигателя. Водещият е P1 и служи като стартер-генератор – т.е. се явява едновременно и стартер, и алтернатор. Той също така подпомага бензиновия двигател с допълнителна доза въртящ момент – което е най-ценно предимно при потегляне.

Очаква се новото хибридно задвижване скоро да дебютира в SUV-а Hyundai Palisade – но първоначално само за САЩ. Електрическите агрегати трябва да подсилят нов 2,5-литров турбобензинов двигател. Системната мощност ще бъде до 334 к.с.

„Колегата“ му P2 се грижи за рекуперацията, т.е. за зареждането на батерията с енергията, генерирана при вдигане на крака от газта. Освен това това Р2 подпомага и задвижването, когато е необходима по-мощна тяга. Ето защо системата е двустепенна. Бихме могли да я сравним с битурбо – когато в зависимост от режима на работата на ДВГ работи или само едната турбина, или и двете накуп.

Трети електродвигател може да осигури 4х4-задвижване

Черешката на тортата в електрифицираната система на Hyundai е третият електромотор. Незнайно защо производителят го нарича „P4“. Той може да бъде интегриран отделно от скоростната кутия – на втората ос. Ако P4 бъде включен в задвижващата система, това превръща съответния модел в part-time 4×4 машина.

Взаимодействието на компонентите би трябвало да осигури по-плавно превключване на предавките и като цяло – по-плавна работа на цялата система. Разходът на гориво пада допълнително и благодарение на интелигентната регенеративна спирачна система (Smart Regenerative Braking). Налице са и различни функции за повишаване на стабилността.

Контакт шуко за външни устройства или други превозни средства

Новото поколение хибридно задвижване включва и удобна функция, която доскоро предлагаха предимно електромобили на Hyundai като Ioniq 5 или Genesis Electrified GV70: става въпрос за 230-волтов контакт в автомобила, който може да се използва за зареждане или захранване на устройства с мощност до 3,6 кВт.

Както при Genesis Electrified GV70, бъдещите хибридни модели с новото задвижване ще могат да подават от своята батерия към външни устройства ток чрез 230-волтов контакт.

Така бъдещите модели на Hyundai ще се превърнат в първите хибридни автомобили с технологията „Vehicle-to-Load“ (V2L) – макар че в случая този тип система ще може да отдава значително по-малки количества енергия и за значително по-кратко време, отколкото при електромобилите, чиито батерии имат значително по-голям капацитет. Първоначално технологията ще дебютира при модели извън Европа – скоро SUV-ът Hyundai Palisade ще бъде първият, оборудван с нея като опция.

Още по темата

Card image cap

В новия брой:

Архив >

Бюлетин