2024
През последните години се говори все по-усилено за опазване на здравето и филтрите, особено за купето, стават все по-важни за потребителите. Не само заради постоянно нарастващия брой хора с респираторни заболявания и алергии, но и поради по-сериозното замърсяване на въздуха.
В наши дни не е лесно да бъде открит подходящият въздушен филтър за купето на автомобила, който да отговаря на нуждите на пътниците. Употребата на точните материали, правилното напасване и, не на последно място, качественото филтриране на фини прахови частици и бактерии са от ключово значение. Защото мръсният въздух в купето може не само да причини сълзене на очите, сърбене на синусите и лигавицата – а да доведе до риск за безопасността на всички пътници.
И така, как да намерим точния филтър?
Различните филтри отговарят на различни нужди. Има различни компании, предлагащи всякакви филтри – от обикновени филтри за частици до специални филтри с активен въглен – палитрата им е безкрайна. Въпреки това, ако разгледате по-внимателно, има редица съществени разлики. Филтрите за фини частици са проектирани да филтрират замърсен въздух и са с размери под 5 микрометра. В списъка с такива частици влизат цветен прашец; прах от пътната настилка, прах, образуван при работата на спирачките, гумите или съединителя, както и сажди или обикновен прахоляк. Филтрите с активен въглен, от друга страна, не само филтрират, но и създават химични реакции с газове като озон, азотен диоксид и серен диоксид. Това става благодарение на широката повърхност с активен въглен, която позволява улавянето на газовите молекули.
Не всички типове активен въглен са еднакви
Структурата на филтъра зависи от произхода на въглените. Докато каменните, лигнитните и дървените въглени имат сравнително плътна структура, кокосовите влакна са по-широки. Основното предимство на това е, че по този начин филтърът може да абсорбира по-голямо количество йод в mg/g въглерод, известно още като CTC стойност, тъй като има по-дълго време за контакт с въгленитe. Това води до адсорбиране на повече органични съединения, което води до по-висока ефективност.
Разликата идва от използваните материали
Идеални показатели на филтъра могат да бъдат постигнати само ако в допълнение към употребата на подходящи суровини се обърне внимание и на високото качество на производство. Защото дори и най-малкият байпас може да влоши в голяма степен ефективността на филтъра.
Използването на еластичен полар вместо материал с по-ниско качество не само ще гарантира, че ефективността на филтъра не се променя с времето, но и че ще може да бъде адаптирана оптимално към пространството, предвидено за него в автомобила. Употребата на висококачествени материали и лепила спомага за намаляване на загубата на налягане и позволява достатъчно голямо количество филтриран въздух да проникне в купето.
Разработка на филтри и филтърни материали
Освен обикновени филтри за частици и филтри с активен въглен, вече има и филтри, които се отличават с допълнителен слой от специално импрегниран активен въглен, който не само филтрира прашец, прахови частици и газове, но също така и азотни оксиди (NOx). Особеното в случая е, че NOx не само се филтрират, но и се свързват като химическо солено съединение, което не се освобождава дори при изхвърляне.
Ако разгледате по-внимателно азотните оксиди, става ясно, че те могат не само да бъдат вредни за околната среда, тъй като допринасят за смога в големите градове, но също така могат да повлияят на здравето на пътниците.