Над 1000 електрически камиона купени в Европа за 2022, Volvo – лидер по продажби

2302
2023

Броят на тежкотоварните електрически камиони по пътищата на Европа и Съединените Щати нарастна по-бързо отвсякога през изминалата година. Volvo Trucks вече има продадени повече от 4 300 електрически камиони в близо 40 държави по света. В Европа Volvo Trucks е пазарен лидер с 32% пазарен дял, а в Северна Америка близо половината от регистрираните електрически камиони през 2022 година са Volvo.

През 2022 година пазарът на тежкотоварни електрически камиони (≥16 тона) в Европа нарасна с 200%, достигайки 1041 камиона, и Volvo Trucks държи най-високия пазарен дял.

“Ние сме решени да бъдем длидер в трансформацията към електрически камиони и водещата ни позиция на пазара през 2022 година не само в Европа, но също и в Северна Америка и на други пазари, е доказателство, че правим точно това. Въпреки, че пазарът на електрически камиони е все още малък, тенденцията е ясна: много от нашите клиенти сега започват своя преход към електрификация. Възнамеряваме да бъдем катализатор на този преход и имаме за цел 50% от нашите продажби на нови камиони глобално да бъдат електрически през 2030 година,” казва Рогер Алм, президент на Volvo Trucks.

Откакто Volvo Trucks започна производството на електрически камиони през 2019 година, компанията е продала над 4300 електрически камиона в 38 държави по света. Volvo в момента предлага най-широката в индустрията продуктова гама, с шест модела в серийно производство, които покриват голямо разнообразие от транспортни операции в и между градовете.

„Сега ние разполагаме с продуктова гама, която може да покрие повечето типове транспортни задачи за всякакъв тип клиенти. Имайки предвид моделите на стоковите потоци, можем да електрифицираме близо половината от всички превози с нашата гама електрически камиони,“ коментира Рогер Алм. “Считаме за наша мисия да подпомогнем клиентите ни да го осъществят.”

Първата поръчка на електрически камион в България е от декември 2022 година. Изцяло електрическият Volvo FE Electric 6×2 шаси кабина с хладилна надстройка за регионална дистрибуция ще превозва в страната продукцията на фирма „Финес-2“ ЕООД от Димитровград. Камионът има пробег от 500 км с едно междинно зареждане и ще бъде доставен през пролетта на тази година.

Още по темата

Card image cap

В новия брой:

Архив >

Бюлетин