Маркировката, която спасява животите на мотоциклетистите

2310
2023

Пилотен проект има за цел да предотврати тежките пътни инциденти с участието на мотоциклети – а зад инициативата се крие проста идея, която не изисква големи финанси

Как можем да подобрим пътната безопасност? Като не седим на едно място – защото това често означава да се върнем назад. Затова е важно да се работи върху нови идеи – но също и да се тестват добре изпитани решения, работещи в други страни.

Анализаторите на ПТП в Австрия успяват да намалят драстично броя на инцидентите с мотоциклети през 2016 г. посредством много просто решение – поставяне на нова пътна маркировка до централната линия на левите завои.

Тази малка промяна води до голям ефект: идеалната дистанция до централната линия бива  указана с ленти или елипси. Така мотоциклетистите вече могат да се ориентират по новата маркировка, за да не стърчат телата им срещу насрещния трафик.

Опасност от инциденти с мотоциклетисти при леви завои

Именно левите завои крият опасност за мотоциклетистите, защото в определени случаи горната част на тялото и главата могат да се подадат в лентата на насрещния трафик – например когато завиват прекалено рано и по този начин „секат“ завоя. Последствията често са фатални: стига се до смъртоносни удари с автомобили в насрещното движение особено при „слепи“ завои.

Маркировките са тествани в различни видове завои и според изследователите са се доказали като доста успешни, тъй като броят на инцидентите, водещи до телесни повреди, е спаднал значително – и то при съвсем малки инвестиции.

Ако мотоциклетистите се ориентират по новата маркировка, телата им вече няма да стърчат в насрещния трафик.

С изпитателна цел допълнителната маркировка е положена на 6 завоя в планинския път Гросглокнер, освен това – на 14 в Щирия и на 19 в Тирол. Според екипа изследователи, ръководени от Мартин Винкелбауер от Съвета за пътна безопасност, на участъка Тюлбингеркогел във Виенската гора не е имало тежки ПТП-та от полагането на новата маркировка. „Всичко това струваше около 1000 евро общо за материали и труд“, разкрива Винкелбауер пред „motorradonline.de“.

През 2022 г. е отчетено, че на 19-те завоя в Тирол, на които от юни 2019 г. има от новите маркировки, броят на произшествията е намалял с 80 процента.

Още по темата

Card image cap

В новия брой:

Архив >

Бюлетин