ASTRA СТАРТИРА с хитроумно редуцирана програма: това, което искат повечето клиенти, вече се предлага. Девет двигателя (два от които още не са достъпни у нас), 4 оборудвания и 12 лакови покрития – напълно достатъчно, за да отговори на изискванията на ранните клиенти. От пролетта на 2016 година гамата ще бъде разширена със Sports Tourer, както и с по-мощни бензинови и дизелови двигатели. Комбито е най-добрият избор за семействата и за водачите, шофиращи много. Така че: коя Astra е удачна за определени клиенти? Ние ще ви отведем до подходящия Opel в пет стъпки.
1 РАЗМЕР: ВЪПРОС НА ПРОСТРАНСТВО И ВРЕМЕ
Преди нещата бяха ясни: две трети от клиентите на Astra избираха комби. Но сега това може да се промени, защото Sports Tourer ще се появи на пазара едва през пролетта на 2016 година. То е по-дълго от хечбека с 33 сантиметра и е с размерите на автомобил от среден клас – Mercedes C-клас T-модел е със същите мерки. Opel ще предлага вместимост на багажника от 540 до 1630 литра при сгънати облегалки, докато вместимостта на хечбека е обичайната за компактния клас. Комбито ще струва около 1500 лева повече, гамата от двигатели е идентична. Най-мощният дизел е Biturbo CDTI със 160 к.с., който (засега) ще се предлага само за Sports Tourer.
Благодарение на двата турбокомпресора комбито развива 220 км/ч и изразходва средно 4,1 литра/100 километра – чудесен избор за служебен или семеен автомобил.
От друга страна, поради компактните си размери хечбекът се паркира по-лесно, по-икономичен е, освен това е и по-пъргав при идентична мощност на двигателя – и вече е на пазара.
2. КОКПИТ: НОМЕРЪТ С АНТЕНАТА
Достатъчно е да погледнете покрива: отвън Astra дава сигнал за това как е оборудвана вътре. Ако на покрива има малка антена, тогава на средната конзола е монтирано най-обикновено радио със само три реда на дисплея. Все пак това R 300 BT е оборудвано с Bluetooth интерфейс за свързване на мобилен телефон. По-голямата антена означава, че Astra е оборудвана със 7-инчовия монитор на следващата система: R 4.0 IntelliLink чрез Carplay или Android Auto може да изобразява функциите на мобилния телефон като музика, SMS или навигация, която обаче се опреснява бавно. С IntelliLink получавате и много рекламираната от Opel система OnStar с WLAN-Hotspot, който при инцидент веднага вика помощ и по всяко време дава информация за маршрута и целите.
Страхотната антена подсказва за голямата Navi 900 с 8-инчов дисплей, която в пакет Innovation (за нива Dynamic и Innovation) струва 2150 лв. заедно с LED фарове. Който не иска да ползва за навигация мобилния си телефон или TomTom, ще открие изгодна алтернатива в тази система.
- Пъстрота в интериора ще получите при по-голямата антена със 7-инчовия монитор на R 4.0 IntelliLink на средната конзола
- Внушителната „перка“ на антената подсказва за голямата Navi 900 с 8-инчов дисплей
- Базовото радио носи чара на 90-те години, но е оборудвано с Bluetooth. Познава се по малката антена.
Серийното оборудване е добро, но без сензации: електрически стъклоповдигачи само отпред, 15-цолови стоманени джанти, без бордови компютър. За сметка на това позицията на седене е подходяща за всякакви телосложения, дългите релси позволяват регулирането на седалките и за двуметрови пътници. Видимостта назад и встрани е ограничена, защото пред погледа застава издигащата се линия на прозорците. Автопилотът, бутоните на волана и 16-цоловите колела (все още стоманени) са серийни едва от Enjoy за 965 лв. отгоре.

Astra 5 врати: Тук липсва регулиращо се по височина дъно на багажника, за да се компенсира ръбът отпред. Сгъва се само разделената облегалка на седалката

Astra Sports Tourer: Товарният ръб е по-нисък с 8 сантиметра спрямо хечбека, отворът е по-висок и по-широк. Комби със старите добродетели на Opel
Който се прекачи от хечбека в комбито, няма да открие повече място за коленете на задната седалка – с цел икономии междуосието на двата модела е идентично. За сметка на това вместимостта на багажника на Sports Tourer е доста по-голяма (540 вместо 370 литра). Товарният под се издига леко при сгънати облегалки на задните седалки, но е по-дълъг с 30 сантиметра.
3. ЗАДВИЖВАНЕ: И ДИЕТАТА МОЖЕ ДА ВИ ЗАСИТИ
Само от 95 до 150 к.с. – звучи като ограничена гама, но ще отговори на повечето желания. И тъй като Astra бе подложена на успешна диета, малките двигатели изненадват с приятен темперамент. Дори и най-слабият от трите дизелови мотора (95 к.с.) тегли прилично и гали сетивата с нежния си ход – пресметливите доста ще се замислят дали си струва да дадат 785 лв. повече за същия двигател със 110 к.с. Да не говорим за надценката от 3525 лв. за варианта със 136 к.с. (в по-високото ниво Enjoy).
Подобно е положението и при бензиновите двигатели. Работен обем от само 1 литър звучи малко, но във всекидневието новият трицилиндов мотор осигурява приятна тяга и модерна система Старт/Стоп, която не е серийна при четирицилиндровия 1.4 Turbo.

Sports Tourer 1.6 Turbo: Двойни ауспухови тръби? По тях ще познаете бъдещия върхов бензинов мотор с 200 к.с.
По-скъпият с 1955 лева мотор е комбиниран и с по-модерно задно окачване, което може да се справи и с по-висока мощност.
Засега максималната мощност на Astra е 150 к.с., догодина се очакват бензинов мотор с 200 к.с. и дизелов двигател със 160 к.с. и два турбокомпресора. Което едва ли ще е краят – Opel наскоро представи и състезателна версия на Astra с 330 к.с.

Директно кормилно управление, будеща доверие стабилност по курса, пъргавина в завоите – Astra доставя удоволствие
Заради по-високото си тегло Sports Tourer изостава леко като динамика, а в зависимост от стила на шофиране харчи до половин литър повече във всекидневието – но по-важна е малката гама от трансмисии: автоматична с хидротрансформатор се предлага само за два двигателя над 136 к.с. и за дизела без автоматична функция Старт/Стоп. Наистина има какво още да се желае.
4. ПАКЕТИ: ЕКСТРИ И ПРЕПОРЪКИ
Предлагат се 4 нива на оборудването: най-бедното и изгодно е Selection, Enjoy е второто, за по-спортните натури е третото ниво Dynamic, докато Innovation вече е наистина луксозно. Въпрос на личен вкус е дали при Astra Business се нуждаете от хромирани рамки на прозорците за 350 лева при Enjoy. Много по-важни са AGR седалките, които гарантират уют още от първия момент. AGR седалката за водача струва минимум 630 лева.

Astra 5 варти: AGR седалките впечатляват с добрата опора на тялото и множеството регулировки. Новост е масажната функция (на малката снимка)
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! Освен AGR седалките препоръчваме и 16-цолови джанти. Тъй като при ниска скорост по лоши настилки Astra вози относително стегнато, гумите компенсират тази слабост по-добре от спортните 17-цолови. Парктроникът отпред и отзад (880 лева) е задължителен, за да можете да паркирате комфортно. А който поръча радиото R 4.0 IntelliLink, трябва да добави и 135 лева за цифров приемник.
В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ! Базовото ниво Selection с 15-цолови колела е прекалено бедно – не го избирайте! 1,4-литров атмосферен мотор със 100 к.с., който не впечатлява нито с темперамент, нито с икономичност. Автоматизираната 5-степенна скоростна кутия Easy tronic за трицилиндровия мотор също не се представя много убедително.
5 СЪВЕТИ: ДВА ПЕСТЕЛИВИ И ЕДИН СПОРТЕН МОДЕЛ
Докато не започнат доставките на Sports Tourer, ние имаме три препоръки за хечбека: средностатистическият водач вместо четирицилиндровия турбомотор ще избере трицилиндровия 1.0 EcoTec и ще вложи спестените пари в по-богато ниво на оборудване. Пресметливите ще изберат Enjoy със средния дизел със 110 к.с. и ще допълнят оборудването с ергономични седалки за 900 лв. и навигационна система за 1015 лв. – общо 36 535 лв.
Феновете на спорта трябва да изберат Dynamic: тъмни декоративни лайстни, LED задни светлини и OnStar (не се предлага в България). Срещу 35 790 лева получавате 1.4 Turbo, който осигурява предостатъчна тяга. Който иска GTI усещания, трябва да изчака 1.6 Turbo с 200 к.с. Той вече може да бъде поръчван.
ТОВА НИ ХАРЕСВА! Късите предавателни числа осигуряват много висока еластичност на Astra, пъргавите междинни ускорения доставят голямо удоволствие. То може да се повиши допълнително с натискане на бутона Sport при Dynamic – реакциите на педала на газта и на кормилното управление са по-директни. Матричните фарове осигуряват великолепна видимост през нощта и ви дават възможност да карате на дълги без да заслепяват шофьорите в насрещното движение.

Sports Tourer ще се предлага с двигатели от 95 до 200 к.с. Спортен бутон само при Dynamic, матричните светлини струват 1880 лева
ТОВА НЕ НИ ХАРЕСВА! Само цветът Royal Bluе не се доплаща – от Opel искат 390 лева допълнително дори и за белия цвят. Предните предпазни колани не се регулират по височина, мониторът на R 4.0 IntelliLink реагира бавно на докосването с пръст. Тапицериите на вратите са тънки, подлакътникът между седалките не се фиксира стабилно. А за стелките от Opel искат 60 лева.

6-степенната автоматична трансмисия с хидротрансформатор се предлага само за двигателите със 136 и 150 к.с. Климатичната инсталация работи с оспорвания хладилен агент R1234yf
Извод:
Astra впечатлява не само с лукс и мощност, но и със съотношението цена/качество: движи се по-активно от корейските модели, без да се извисява ценово като Golf. Един симпатичен герой за всекидневието. Този Opel ще допадне на клиентите.