Как Tesla излезе големият победител от кризата с чиповете

1910
2021

От друга страна, успехът на Tesla се дължи на някои хитри ходове на Илън Мъск. Американската инвестиционна банка Morgan Stanley наскоро идентифицира четири фактора в съобщение до инвеститорите.

Първо, Tesla се възползва от изключително добра вертикална интеграция. Докато германските производители зависят от поддоставчици, Tesla може (поне отчасти) сама да произвежда липсващите чипове. Очевидно напоследък калифорнийците все повече използват алтернативни полупроводници и пренаписват софтуера си за тях. А това е сериозен недостатък по отношение на ноу-хау в емблематичната за Германия индустрия – дори направо позор.

Второ, според експертите на Morgan Stanley, Tesla не използва стандартните чипове, както повечето конкуренти, а най-добрите и най-модерни в технологично отношение. Това би могло да бъде предимство по отношение на поръчките от поддоставчиците, тъй като според американската банка недостигът е най-вече при „нормалните” чипове.

Трето, Tesla би могла да оказва натиск върху своите поддоставчици, тъй като производителят на електромобили може сам да произвежда чипове. Анализаторите на Morgan Stanley смятат, че това би го поставило в значително по-добра позиция в преговорите.

Експертите посочват ефекта на размерите като четвърти фактор. На пръв поглед, това не звучи логично – защото Daimler, BMW и VW и сега продават много повече автомобили от Tesla. Тук се има предвид ръст. Oсновната едва през 2003 Tesla расте толкова бързо, че много производители на полупроводници възприемат калифорнийците като стратегически важен клиент за бъдещето.

Още по темата

Card image cap

В новия брой:

Архив >

Бюлетин