2022
Напоследък за кратко време бензинът и дизелът поскъпнаха много и се превърнаха в ценни стоки. Последицата: все повече кражби на гориво от автомобилите. Не е лесно обаче да се предпазите.
Ще се превърнат ли дизелът и бензинът в течно злато? Откакто заради кризата цените на горива се повишиха многократно, все повече хора прибягват до кражба на бензин и дизел от автомобилите.
От кражбата на дизел са застрашени най-вече строителни машини и камиони. Така в Лудвигсхафен от един товарен автомобил са били източени общо 250 литра дизел. В Йена пък е извършена кражба на 350 литра дизелово гориво от багер. А в Енгелскирхен е откраднато цяло ремарке с 800 литра гориво.
Естествено горива се крадат и в по-малки количества – както бензин, така и дизел. В Клеве собственикът на едно Mitsubishi Outlander се оказва потърпевш два пъти за шест дни.
За кражба на гориво от автомобил се дават до 5 години
Какво е наказанието за извършителите на подобни кражби? Първо глобата е в размер на месечната заплата на извършителя, а при рецидив минималното наказание е лишаване от свобода за срок от 3 месеца. В особено тежки случаи е предвидено наказание лишаване от свобода за срок от 5 години.
Разкритите престъпления възлизат на 10 процента от случаите
Само малка част от извършените кражби на гориво биват разкрити. Според Областната криминална служба в провинция Долна Саксония процентът на разкритите престъпления е десет.
А как хората мога да се предпазят от кражба на гориво? Най-добре е да паркирате в гараж или по възможност на добре осветено място. Разбира се можете да монтирате и видеонаблюдение за автомобила си, но това е свързано с допълнителни разходи.
Застрахователите не винаги плащат
Потърпевшите трябва да подадат жалба в полицията и да информират застрахователната си компания. В най-добрия случай (пълно каско) обаче тя изплаща разходите за ремонт (заедно със самоучастие), ако капакът на резервоара е счупен или пробит. Самото гориво не се възстановява – въпреки, че вече ценно, колкото злато.