Заупокойна молитва за загиналите в ПТП по инициатива на МВР

1811
2024

Министър Атанас Илков призова гражданите да не допускат безотговорно поведение към живота си и този на другите. Той почете паметта на жертвите в църквата “Св. Марина” в Пловдив

Заупокойна молитва за загиналите по пътищата отслужиха в храмовете в цялата страна по повод 17 септември – Световния ден за възпоменание на жертвите на пътнотранспортни произшествия. Инициативата на МВР получи подкрепата на Светия синод и благословението на Негово светейшество патриарх Даниил. 

Приложение ЕКО

Играй за електрически скутер или ваучер за гориво на стойност 100 лева.

Свали приложението EKO Smile!

Предложението бе разпространено и до всички вероизповедания у нас, чийто храмове също почетоха паметта на загиналите и се помолиха за живота и здравето на пострадалите и техните семейства.

Министър Атанас Илков отбеляза днешния ден в църквата “Св. Марина” в Пловдив, където молитвата за  жертвите и пострадалите отслужи митрополит Николай.

От началото на годината има 416 загинали в пътнотранспортни произшествия, въпреки всички мерки които взехме, и факта че те доведоха до един положителен резултат с 60-по малко загинали в сравнение със същия период на миналата година. Ние не преставаме с нашите действия, но в днешния ден трябва да оправим апел към гражданите – не само МВР, което е основно ангажирано в процеса с намаляването на пътнотранспортните произшествия, но и гражданите трябва да имат своята роля в него. Хората трябва да осъзнаят нещо много важно, което по своето същество е просто и всеки може да го прави – никога не бива да допускат техни близки да сядат зад волана, когато знаят, че са употребили алкохол или наркотични вещества. Това каза преди службата министърът на вътрешните работи Атанас Илков. Когато една компания знае, че водачът е употребил наркотици, тя не трябва да допуска той да се качва зад волана, защото когато настъпят тежките обстоятелства, вече е късно. Всички трябва да сме отговорни на пътя, бе посланието на министърът. Той каза, че МВР непрекъснато търси партньори и е намерило такива в лицето на общините, областните управи, „Ангели па пътя“ от неправителствения сектор, но посланията трябва да стигат до хората и те да поемат своята роля в процеса. 

Възпитанието е най-важният фактор, когато сме смирени и образовани, жертвите ще намалеят, коментира съветникът на министъра Алекси Кесяков.

Когато говорим за безопасност, трябва да водим диалог с хората и да ги призовем да пазят малко повече себе си и да обучават децата си. „Когато стане тежко пътнотранспортно произшествия се влага една огромна енергия – полиция, пожарна бърза помощ поемат на секундата, близките на участниците също изоставят работата си и поемат. Това е огромна енергия. Нещата трябва да се обърнат и много по-добре е една такава енергия да се вложи в превенцията, за да се предотврати катастрофа.“ Заключи съветникът.  

Животът е велик дар и трябва да го пазим, затова призовавам всички вас, които сте на пътя, към разумно и отговорно отнасяме към безценния дар на живота, към мъдрост и благоразумие, каза пред миряните в края на службата пловдивския митрополит Николай. Нека с Божията помощ и общите ни усилия, тази война по пътищата да се прекрати и да можем да живеем със себе си и нашите близки, да възнасяме истините и добродетелите на нашата православна вяра, каза митрополитът. Често служителите на МВР получават упреци, продължи в словото си владиката, но добави, че ако ги няма техните усилия, жертвите биха били много повече. Вярваме във вас, обърна се към полицаите митрополитът.

Служба бе отслужена и в столичния храм-паметник „Св. Александър Невски“. В нея участваха полицаи от Главната дирекция „Национална полиция“.

Още по темата

Card image cap

В новия брой:

Архив >

Бюлетин

История на автомобила в Царство България 1896 – 1946

Това е първата книга в нашата и световната историко-техническа литература, която представя подробен анализ на автомобилната еволюция в България през първата половина на ХХ век, базиран на автентични снимки и документи.

70лв