Жегата може да навреди на гумите

0405
2024

Температурата на асфалта понякога е над 80 градуса

Високите летни температури са не само сериозна заплаха за здравето на много хора, но може да засегнат и автомобилните гуми. „Когато недостатъчното налягане срещне екстремни температури и дълги пътувания, това може да се окаже опасно“, предупреждава Андреас Шленке от отдела за разработване на гуми на Continental в Хановер. „Контактът с горещия асфалт и високите външни температури пречат на гумата да се охлади, а при твърде ниско налягане тя започва да играе силно. Това нагрява гумата допълнително. Ако тези фактори са налични заедно или пък гумата вече е била повредена от контакт с бордюр или пропадане в дупка, спукването й е напълно възможно.“
Дори при температура от 30 градуса асфалтът може да се нагрее до 60 градуса. Горещата вълна в Европа често надвишава температурите от 40 градуса, а в Южна Европа понякога и 50 градуса. Това означава, че температури на асфалта над 80 градуса са напълно възможни, обяснява Шленке. „За вашата собствена безопасност не трябва да предприемате излишни пътувания с автомобил при такива температури“, съветва той. Всеки, който все още небрежно монтира зимни гуми на своя автомобил при тези условия, действа абсолютно неправилно. Каучуковата им смес е по-мека от тази на летните гуми и се нагрява допълнително. „Това е потенциално опасно“, предупреждава той.

„Тези, които смятат, че могат да спестят пари с такива гуми, напълно се заблуждават. Разрушаването на гумите при по-висока скорост може да бъде изключително опасно.“ Автомобилите, които се движат с всесезонни гуми, са безопасни за шофиране дори при високи температури с правилно налягане на гумите – техният протектор и гума са комбинация между летни и зимни гуми и не са толкова чувствителни, колкото зимните гуми.

Continental съветва всички шофьори през периодите на високи температури да останат на сянка, доколкото е възможно, да пият много течности, както и да паркират автомобила така, че да няма пряка слънчева светлина върху автомобила и гумите. Освен това важна е също проверката на налягането на гумите на автомобила, особено преди почивката през уикенда или годишната отпуска.

Когато автомобилът е пълен с багаж, натоварването обикновено е по-високо, отколкото при нормални пътувания; правилните стойности могат да бъдат намерени на стикера в капачката на резервоара за гориво, в колоната на вратата или в жабката, както и в ръководството за експлоатация. Дори и да сте взели автомобил под наем по време на почивката, не бива да забравяте да направите бърза проверка.

Винаги преди тръгване на почивка водачите на моторни превозни средства трябва да прегледат гумите си, за да могат да пътуват без притеснения. Continental препоръчва преди всичко да се подсигури правилното налягане в гумите на често необичайно тежко натоварения автомобил. Оптималното налягане в гумите осигурява безопасно съприкосновение с пътя, ниска степен на износване, най-добър комфорт, ниско съпротивление при търкаляне, когато е натоварен с повече пътници и багаж. Освен това трябва да се обърне внимание и на повредите по гумата, като например отчупване на протектора или вдлъбнатини по страничните стени. Всеки, който се съмнява, трябва да потърси съвет от експертите в бранша или от своя автосервиз.

Публикацията е част от рубриката „За повече сигурност и респект по българските пътища с Continental“

Още по темата


Notice: Undefined index: usedTag in /home/autoupsw/public_html/wp-content/themes/autobild/sidebar.php on line 3
Card image cap

В новия брой:

Архив >

Бюлетин


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/autoupsw/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427