2024
Техническите музеи в Зинсхайм и Шпайер са едни от най-интересните забележителности на територията на цяла Германия. Concorde и ТУ-144 един зад друг, вековни автомобили, болиди от Формула 1, военна техника от Втората световна война, парни локомотиви, ретро мотоциклети и дори космическа совалка – временните и постоянните експозиции ще оставят дори и хората без сериозен афинитет към превозните средства и техниката изобщо безмълвни. Затова ако имате път в близост до някой от двата музея, не забравяйте да си отделите поне ден за посещение.

А догодина музеят в Зинсхайм ще може да предложи още една атракция: 48,6-метровата подводница U 17, която общо четири седмици ще пътува до следващата си дестинация по суша. Всъщност транспортът на плавателния съд на Бундесвера oт Шпайер към Зинсхайм е истинско приключение – и предизвикателство за логистиката. 50-километровият преход ще отнеме около 4 (!) седмици и може да бъде следен на живо. Заради определени препятствия не е имало възможност понтонът да тръгне по магистралата, т.е. по най-късия и най-удобен за лек автомобил път. Освен това максималната скорост, с която композицията се движи, е максимум 10 км/ч. На определени места се налага подводницата да бъде завъртана – за да мине например под Стария мост в Хайделберг.
За същинското придвижване се използват два влекача – MAN 41.680 8×6 и Mercedes 4165 8×6 – с по 680 к.с. всеки, които теглят и бутат платформата с 30 оси и 240 колела! Естествено, всичко се случва с пешеходно темпо и изисква внимателна организация със спиране на движението и комуникация по радиостанция. Общото тегло на композицията е 500 тона – от които само на подводницата се падат 150.

За задвижването на плавателния съд, произведен през 1970 и спрян от експлоатация през 2010, се е грижил електродвигател Siemens с мощност 1500 к.с. Два дизелови двигателя MTU с по 600 к.с. са осигурявали генераторите, зареждащи тяговата батерия.