2023
Феновете на моторните спортове открай време спорят дали рали пилотите от WRC или тези от Формула 1 са най-добрите „карачи“ в света? За легендата от WRC Валтер Рьорл обаче въпросът е много прост: асът продължава да бъде убеден, че Формула 1 е като „детски рожден“ в сравнение с трудностите, пред които са изправени рали пилотите.
Първоначално Рьорл заявява: „разбира се, не можете да сравнявате рали спорта с Формула 1“. В интервю за ServusTV той твърди: „Един пилот от Формула 1 има 15 завоя. Той преминава през тях 500 пъти. Знае къде трябва да спира, знае къде да навие волана.“
„Рали пилотът преминава през завоя, който е видял два пъти преди 14 дни. Междувременно е валяло седем пъти, имало е три бури, натрупал се е пясък и той трябва да реши за милисекунди какво да прави. Така че, когато говорим за истинско каране, то е на рали. Всичко останало е като детски рожден ден!“
Рьорл, който вече е на 76 години, все още е смятан за най-добрия пилот на всички времена от много хардкор фенове на моторните спортове. Неговите победи на рали Монте Карло и на най-известното планинско изкачване в света Пайкс Пийк ще останат завинаги в историята, а през 1980 и 1982 г. роденият в Регенсбург германец два пъти става световен рали шампион. В родината си Валтер е жива легенда.
На архивни кадри от ерата на група Б можем да проследим как асът минава с бясна скорост през тълпи от хора, някои от които отскачат встрани само на няколко метра пред автомобила му. В наши дни сме свикнали да виждаме подобни кадри само от Тур дьо Франс – но в случая спортистите управляват не велосипед, а тежаща над 1 тон „бегачка“ с 500+ к.с.!
„Когато днес гледам записите, винаги си казвам, че сме били доста луди! Винаги когато са пред очите ми, се шокирам“, признава днес Рьорл. „А тогава всичко това беше ежедневие. (…) Но днес, връщайки се към миналото, трябва да благодаря на бог, че никога не съм удрял човек!“
През май друг пилот от по-младата генерация – осемкратният рали шампион Себастиен Ожие, коментира вечното сравнение между ралито и Формула 1 в друго интервю в YouTube-канала на Formula1.de. В него французинът говори за много звезди от Формула 1 (Райконен, Кубица), които така и не успяха да се наложат във WRC. И обратно, Ожие знаел от собствен опит колко сложна е съвременната Формула 1.
Защото през 2017 г. самият той тества болида Red Bull RB7. И стига до извода, че ако тръгне да прави кариера във Формула 1, нямало да се представи зле – но определено нямало да бъде сред най-добрите, защото за него това бил напълно нов спорт, който трябвало да учи.“
„Просто двата вида надпревари са много различни. Естествено, и при двата имаш автомобил с пилот, волан, газ и спирачка. Но това, което трябва да правиш зад волана, е съвсем различно. Ето защо в днешно време промяната е толкова трудна, просто всеки от двата спорта изисква изключително високо ниво на професионализъм и трябва да работиш много усилено, за да станеш най-добрият“, допълва още Ожие.