Без изгледи за ръст на продажбите на вносните китайски електромобили

1001
2025

Пазарът на автомобили в Китай нарасна бързо през 2024 г. Но нещата може да изглеждат по-зле за електрическите автомобили извън Китай през 2025 г. Причината за това може да е политиката на важен търговски партньор.

Прогнозите за китайския износ на електрически автомобили през тази година не показват никакви тенденции за ръст, според оценка на генералния секретар на Китайската асоциация за леки автомобили (CPCA) Цуи Донгшу. Въпреки че общият износ на автомобили от Китай би могъл да се увеличи с десет процента, не се очаква ръст за конкретния сегмент на електромобилите.

Според последния доклад на CPCA износът на електрически и хибридни автомобили се е увеличил с 24,3 процента през 2024 г. в сравнение с предходната година, като са изнесени общо 1,29 милиона автомобила с тези задвижвания. Въпреки това увеличение в миналото, перспективите за текущата година изглеждат не толкова оптимистични.

Проблем с търсенето и митата

Основен проблем за китайския износ на автомобили са митата в Европа. Миналата година Европейският съюз реши да наложи допълнителни такси върху електрическите автомобили, произведени в Китай, което засяга китайските марки. Тази мярка беше разгледана критично от германската автомобилна индустрия, която се страхуваше от контрамерки. В отговор Пекин започна няколко антидъмпингови разследвания, включително за коняк и продукти от свинско месо.

Друга пречка пред растежа е руският пазар, който не се очаква да се увеличи. Русия се превърна във важен пазар за китайските производители, особено след като западните санкции бяха въведени заради войната с Украйна.

В самия Китай все още има интензивна ценова война в сегмента на електрическите автомобили, която се очаква да продължи и през 2025 г. Тази конкуренция води до ниски маржове на печалба за производителите и много марки в момента не печелят пари от своите електрически автомобили. Браншът очаква по-нататъшна консолидация.

Още по темата

Card image cap

В новия брой:

Архив >

Бюлетин