Анализ на ситуацията с Tesla

1803
2025

Независимо дали става въпрос за спад в продажбите на Tesla, падаща цена на акциите на компанията или рекламна кампания в Белия дом: Tesla е в заглавията почти всеки ден. Как се справя Tesla? Анализ!

Как се справя Tesla? Тъй като този въпрос е толкова тясно свързан с основателя на компанията Илон Мъск и неговото публично поведение, той не засяга само онези, които се интересуват от автомобили. Наскоро Илон Мъск привлече повече внимание с размахването на резачка пред медиите като символ на съкращения в бюрокрацията, отколкото със зрелищни действия в полза на Tesla. Снимките и видеата му в Овалния кабинет показват близостта му до центъра на властта в САЩ.

Терминът пионер в електрическата мобилност се превърна в синоним за Tesla. Не без причина: Tesla упорито произвежда само няколко автомобила в продължение на години от 2012 г. насам, но търпи големи загуби. Но благодарение на продажбата на сертификати за вредни емисии и успешната моделна политика, Tesla се издигна до един от водещите производители на електрически автомобили. Репутацията на марката в момента може да пострада заради поведението на ексцентричния шеф на компанията. Имиджът на Илон Мъск, както и участието му в политиката може да повлияят на Tesla. Съществува ли ефект на Илон, който засяга Тесла в момента?

Кои компании притежава Илон Мъск?

Южноафриканецът Илон Мъск е една от най-колоритните личности в американската икономика и все повече в политиката. Да се гледа на него само като на автомобилен магнат не е достатъчно – Мъск е много повече от това, той е визионер, ум, милиардер.

Той използва милиардите печалби от основаването на системата за дигитални плащания PayPal, за да накара други компании да процъфтяват. Мъск направи Tesla най-ценната борсова компания в света, след което продаде голяма част от акциите си на Tesla, за да купи Twitter, да преименува платформата за социални медии на „X“ и да я направи рупор на собствените си виждания.

Като ръководител на компанията той не само контролира Tesla, където сега държи 13 процента от акциите, но и космическата компания SpaceX. Сателитното й дъщерно дружество Starlink е жизненоважно за Украйна. И все пак Мъск е най-тясно свързан с автомобилния производител Tesla Inc.

Страдат ли продажбите на Tesla от ефекта на Илон?

Собствениците на Tesla в момента се движат със стикери със надпис: „Купих тази Tesla преди Илон Мъск да полудее“. Репутацията на Тесла не може да бъде отделена от репутацията на Мъск.

Но дали това наистина ще навреди на Tesla, след като производителят обнови моделната си гама и електромобилите впечатлят на пазара? Това е много трудно да се каже.

В момента Tesla трябва да понесе тежки загуби: в Германия например броят на регистрациите намаля сериозно през януари/февруари 2025 г. – до общо 2709 единици, което е спад от 76 процента през февруари в сравнение с предходната година. Това важи и за други европейски пазари: една четвърт по-малко автомобили Tesla са продадени в Нидерландия през февруари и 42% по-малко в Швеция. В Дания и Норвегия спадът е с 48 процента, с 45 процента във Франция, 55 процента в Италия. В Австралия продажбите на Tesla също спаднаха с две трети.

Но точно поради многото влияещи фактори и предстоящата смяна на моделите това не може да бъде изведено като тенденция. Отнася се и за спадането на Tesla на германския пазар от второ място през 2023 г. до трето място през 2024 г., което е твърде рано за евентуалния ефект на Мъск. С изключение на Model Y, всички други модели на Tesla остаряват, така че продажбите падат и клиентите предпочитат да изчакат фейслифта или новото поколение.

Протестите срещу Tesla и дилърите на Tesla

В САЩ хората отвръщат поглед от Tesla: знаменитости като певицата Шерил Кроу продават своите Tesla в полза на PBS, неутралното обществено радио в САЩ. Илон Мъск не е популярен сред мнозинството граждани на САЩ. Има кампании срещу Tesla и дилърите на Tesla в много американски щати под хаштагове #TeslaTakedown или #Swasticars. Някои екземпляри на Tesla Cybertruck избухнаха в пламъци.

Очевидно е обаче, че Tesla е загубила част от основната си целева група в САЩ, либералните купувачи на електрически автомобили, които я виждат като чиста алтернатива на двигателя с вътрешно горене. За тях Tesla вече е „изгоряла”. Обръщат се срещу марката и срещу Илон Мъск, призовават за продажба на акции и бойкот на електрическите му автомобили. Ефектът от тези протести засега е трудно предвидим и няма да е благоприятен за компанията.

Какво предстои за Tesla?

Според Илон Мъск бъдещето на Tesla е в автономните роботаксита и хуманоидните роботи. Според съобщенията на бащата на 14 деца никога не са му липсвали визии. Той винаги е виждал Tesla стратегически и едва ли е бъркал досега. Мъск остава най-големият акционер с 13 процента от акциите и определя съдбата на компанията. Ще може ли да вдъхновява отново в бъдеще?

ИЗВОД

Матиас Брюге

Заради близостта на Илън Мъск с американското правителство политиката и икономиката се смесват по нездравословен начин. Ще видим, дали това ще има дългосрочни ползи за Tesla. В момента производителят на електромобили се сблъска със сериозна съпротива.

Още по темата

Card image cap

В новия брой:

Архив >

Бюлетин